Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerea personala de baza
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerea personala de baza

Care este deducerea personala de baza in cazul in care am in intretinere un copil minor?Presupunind ca salarul brut este de 1200 ron,ce valoare are deducerea?
deducerea este 320
Este corecta aceasta formula de calcul :

Venit brut lunar cuprins intre 1.000 si 3.000 ron inclusiv :
f) nici o persoana in intretinere : DDP= 250 * [1- (Venit brut lunar-1000)/2000]
g) 1 persoana in intretinere : DDP= 350 * [1- (Venit brut lunar-1000) /2000]
h) 2 persoane in intretinere DDP= 450 * [1- (Venit brut lunar-1000) /2000]
i) 3 persoane in intretinere : DDP= 550 * [1- (Venit brut lunar-1000) /2000]
j) 4 sau mai multe : DDP= 650 * [1- (Venit brut lunar-1000) /2000]

Dupa aceasta formula deducerea personala ar fi 315 ron.

Multumesc pentru ajutor.

Ati ridicat o problema interesanta:
in Ordinul 19/2005 se regaseste formula specificata de dvs ( deci e corecta) ,
dar in acelasi ordin, in Anexa la pct 2 (pt persoanele care au o singura persoana in intretinere ),
pt venituri intre 11.714.286 (ROL) - 12.285.714 (ROL) deducerea este 3.200.000 (ROL).

Deci: In acelasi act normativ avem doua valori diferite ale deducerii personale: la 1.200 RON si o pers in intretinere avem atat 315 RON (din formula de calcul) cat si 320 RON din tabel

Intrebare pt juristi: care deducere e corecta???
=D>
Eu as avea o intrebare pe aceasi tema:

Avem un copil si vreau sa stiu daca ar trebui sa primesc deducere la salar pentru copil? Salarul brut este peste 3000ron si deci nu primesc deducere de baza.

Va multumesc
La peste 3000 nu beneficiati de deduceri.