Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... leul greu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

leul greu in carnetul de munca

Aveti idee cum se va scrie salariul in carnetele de munca de la 01 iulie ?? Se scrie "modificat salariul" sau se trece noul salariu odata cu prima modificare in raportul de munca. Cate zecimale se scriu, daca se scriu, pentru ca salariul de baza il rotunjesc eu, dar daca ii mai aplic si sporuri imi da cu zecimale... Eu zic ca e o problema delicata, si sunt sigur ca ne va zapaci.
Poate mai identificati si alte probleme. Astept pareri.
pai..eu sigur nu ma apuc sa scriu de 400 de ori modificat salariul..asta ar lipsi..desi....
Începând cu 1 iulie veniturile vor fi stabilite în noua monedă

Guvernul Romaniei
2 Iunie 2005

Veniturile din salarii, pensii, indemnizaţii sau din alte surse vor fi stabilite în noua monedă, leul nou, începând cu 1 iulie 2005, ca urmare a denominării monedei naţionale, stabileşte o ordonanţă de urgenţă adoptată astăzi de Guvern.

Veniturile actuale - salarii, pensii, alte drepturi băneşti - se convertesc în noua monedă prin împărţirea sumelor respective la 10.000.

Actul normativ stabileşte modalitatea de rotunjire, până la un leu, a veniturilor rezultate în urma convertirii la leul nou.

Astfel, în cazul fracţiunilor de peste 50 de bani inclusiv, se rotunjeşte, prin adaos, până la un leu. Se renunţă însă la ceea ce este mai mic de 49 de bani. Aceasta este regula de bază.

Excepţie de la acestă modalitate de rotunjire fac salariile de bază, soldele de grad şi de funcţie, salariul acordat pentru funcţia îndeplinită şi salariul pentru gradul profesional al poliţiştilor, indemnizaţiile acordate magistraţilor şi funcţiilor de demnitate publică, pensiile şi indemnizaţiile de şomaj.

Aceste venituri vor fi convertite, în noua monedă, prin rotunjire până la un leu în favoarea persoanei care beneficiază de acest drept.

De exemplu, în cazul unui salariu care acum este de 6.931.000 de lei, în noua monedă va fi de 694 de lei noi. Un salariu de 12.605.000 de lei, după convertirea la noua monedă va fi de 1261 de lei noi.

Vor fi rotunjite, tot prin adaos, obligaţiile şi reţinerile din salariu - CAS, şomaj, impozite.

De pildă, în cazul în care angajatului i se reţine acum un impozit din salariu de 714.547 de lei, după convertirea la noua monedă i se va reţine 72 de lei noi.

Nu se va recurge la rotunjire în cazul elementelor de calcul utilizate pentru determinarea (calcularea) veniturilor, precizează ordonanţa de urgenţă.

Astfel, valoarea de referinţă sectorială, şi alte elemente de calcul de aceeaşi natură, nu se rotunjesc, ele urmând să fie stabilite, ca urmare a denominării, cu o exactitate de patru zecimale.

De asemenea, valoarea punctului de pensie, stabilită prin bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2005, va fi, după denominare, de 295,56 lei noi, potrivit ordonanţei guvernamentale.

Prevederile ordonanţei de urgenţă se aplică pentru drepturile şi obligaţiile care se achită începând cu luna iulie 2005. Plata veniturilor, se poate face, începând cu 1 iulie 2005, atât în monedă veche cât şi în monedă nouă, până la sfârşitul anului viitor, când vor fi retrase din circulaţie vechile bancnote.

Actul normativ adoptat de Guvern este încă un pas în pregătirea procesului de trecere la leul greu. Începând cu 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, va fi denominată astfel încât 10.000 de lei vechi, aflaţi în circulaţie, vor fi preschimbaţi pentru un leu nou. Noile bancnote vor intra în circulaţie începând cu 1 iulie 2005.

Începând cu 1 iulie veniturile vor fi stabilite în noua monedă

Guvernul Romaniei
2 Iunie 2005

Veniturile din salarii, pensii, indemnizaţii sau din alte surse vor fi stabilite în noua monedă, leul nou, începând cu 1 iulie 2005, ca urmare a denominării monedei naţionale, stabileşte o ordonanţă de urgenţă adoptată astăzi de Guvern.

Veniturile actuale - salarii, pensii, alte drepturi băneşti - se convertesc în noua monedă prin împărţirea sumelor respective la 10.000.

Actul normativ stabileşte modalitatea de rotunjire, până la un leu, a veniturilor rezultate în urma convertirii la leul nou.

Astfel, în cazul fracţiunilor de peste 50 de bani inclusiv, se rotunjeşte, prin adaos, până la un leu. Se renunţă însă la ceea ce este mai mic de 49 de bani. Aceasta este regula de bază.

Excepţie de la acestă modalitate de rotunjire fac salariile de bază, soldele de grad şi de funcţie, salariul acordat pentru funcţia îndeplinită şi salariul pentru gradul profesional al poliţiştilor, indemnizaţiile acordate magistraţilor şi funcţiilor de demnitate publică, pensiile şi indemnizaţiile de şomaj.

Aceste venituri vor fi convertite, în noua monedă, prin rotunjire până la un leu în favoarea persoanei care beneficiază de acest drept.

De exemplu, în cazul unui salariu care acum este de 6.931.000 de lei, în noua monedă va fi de 694 de lei noi. Un salariu de 12.605.000 de lei, după convertirea la noua monedă va fi de 1261 de lei noi.

Vor fi rotunjite, tot prin adaos, obligaţiile şi reţinerile din salariu - CAS, şomaj, impozite.

De pildă, în cazul în care angajatului i se reţine acum un impozit din salariu de 714.547 de lei, după convertirea la noua monedă i se va reţine 72 de lei noi.

Nu se va recurge la rotunjire în cazul elementelor de calcul utilizate pentru determinarea (calcularea) veniturilor, precizează ordonanţa de urgenţă.

Astfel, valoarea de referinţă sectorială, şi alte elemente de calcul de aceeaşi natură, nu se rotunjesc, ele urmând să fie stabilite, ca urmare a denominării, cu o exactitate de patru zecimale.

De asemenea, valoarea punctului de pensie, stabilită prin bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2005, va fi, după denominare, de 295,56 lei noi, potrivit ordonanţei guvernamentale.

Prevederile ordonanţei de urgenţă se aplică pentru drepturile şi obligaţiile care se achită începând cu luna iulie 2005. Plata veniturilor, se poate face, începând cu 1 iulie 2005, atât în monedă veche cât şi în monedă nouă, până la sfârşitul anului viitor, când vor fi retrase din circulaţie vechile bancnote.

Actul normativ adoptat de Guvern este încă un pas în pregătirea procesului de trecere la leul greu. Începând cu 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, va fi denominată astfel încât 10.000 de lei vechi, aflaţi în circulaţie, vor fi preschimbaţi pentru un leu nou. Noile bancnote vor intra în circulaţie începând cu 1 iulie 2005.

Începând cu 1 iulie veniturile vor fi stabilite în noua monedă

Guvernul Romaniei
2 Iunie 2005

Veniturile din salarii, pensii, indemnizaţii sau din alte surse vor fi stabilite în noua monedă, leul nou, începând cu 1 iulie 2005, ca urmare a denominării monedei naţionale, stabileşte o ordonanţă de urgenţă adoptată astăzi de Guvern.

Veniturile actuale - salarii, pensii, alte drepturi băneşti - se convertesc în noua monedă prin împărţirea sumelor respective la 10.000.

Actul normativ stabileşte modalitatea de rotunjire, până la un leu, a veniturilor rezultate în urma convertirii la leul nou.

Astfel, în cazul fracţiunilor de peste 50 de bani inclusiv, se rotunjeşte, prin adaos, până la un leu. Se renunţă însă la ceea ce este mai mic de 49 de bani. Aceasta este regula de bază.

Excepţie de la acestă modalitate de rotunjire fac salariile de bază, soldele de grad şi de funcţie, salariul acordat pentru funcţia îndeplinită şi salariul pentru gradul profesional al poliţiştilor, indemnizaţiile acordate magistraţilor şi funcţiilor de demnitate publică, pensiile şi indemnizaţiile de şomaj.

Aceste venituri vor fi convertite, în noua monedă, prin rotunjire până la un leu în favoarea persoanei care beneficiază de acest drept.

De exemplu, în cazul unui salariu care acum este de 6.931.000 de lei, în noua monedă va fi de 694 de lei noi. Un salariu de 12.605.000 de lei, după convertirea la noua monedă va fi de 1261 de lei noi.

Vor fi rotunjite, tot prin adaos, obligaţiile şi reţinerile din salariu - CAS, şomaj, impozite.

De pildă, în cazul în care angajatului i se reţine acum un impozit din salariu de 714.547 de lei, după convertirea la noua monedă i se va reţine 72 de lei noi.

Nu se va recurge la rotunjire în cazul elementelor de calcul utilizate pentru determinarea (calcularea) veniturilor, precizează ordonanţa de urgenţă.

Astfel, valoarea de referinţă sectorială, şi alte elemente de calcul de aceeaşi natură, nu se rotunjesc, ele urmând să fie stabilite, ca urmare a denominării, cu o exactitate de patru zecimale.

De asemenea, valoarea punctului de pensie, stabilită prin bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2005, va fi, după denominare, de 295,56 lei noi, potrivit ordonanţei guvernamentale.

Prevederile ordonanţei de urgenţă se aplică pentru drepturile şi obligaţiile care se achită începând cu luna iulie 2005. Plata veniturilor, se poate face, începând cu 1 iulie 2005, atât în monedă veche cât şi în monedă nouă, până la sfârşitul anului viitor, când vor fi retrase din circulaţie vechile bancnote.

Actul normativ adoptat de Guvern este încă un pas în pregătirea procesului de trecere la leul greu. Începând cu 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, va fi denominată astfel încât 10.000 de lei vechi, aflaţi în circulaţie, vor fi preschimbaţi pentru un leu nou. Noile bancnote vor intra în circulaţie începând cu 1 iulie 2005.

odata cu trecerea la leul nou, greu sau cum i se va mai spune, in carnetul de munca la rubrica " Mutatia intervenita" se va scrie : schimbat cuantumul drepturilor salariale prin denominarea monedei".Asta este textul ce trebuie mentionat - cam lung- dar nu avem ce face, si oricum este obligatoriu sa fie aceasta mentiune facuta de la 01.07.2005 pt. ca la un eventual control al celo9r de la ITM riscul unei amenzi e foarte mare. Astept confirmare.
stefi, de unde ai luat asta?unde s-a publicat?
Ce numar are Ordonanta asta din iulie? S-a publicat in Monitor? In ce numar?