avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atributii la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atributii la asociatia de proprietari

adminstratorul de bloc are in atributii si contabilitatea asociatiei? as dori sa stiu acest lucru, pt in cazul asociatie in care locuiesc, suntem obligati sa platim o alta suma in plus fata de salariul adminst. pt un contabil care depune hartiile nu stiu unde
Cel mai recent răspuns: neutra , utilizator 21:15, 12 Aprilie 2014
Da, in atributiile administratorului poate intra si activitatea de contabilitate.
Daca insa aveti si contabil, si acest lucru este legal, administratorul ocupandu-se cu o parte din activitate, contabilul cu alta parte.

Deci este posibil si legal.
buna ziua
la mine in asociatie unde sunt presedinte ,administratorul meu face toate operatiunile financiare adica absolut toate calculele deoarece asociatia este in partida simpla el avind rol si de contabil
in schimb am angajat o femeie ,care lucreaza la finantele publice ,pentru a ne intocmii revisalul si declaratia 112 pe care le depune la itm si finante si o platim cu suma de 100 lei/lunar si are contract de mandat si in plus de aia i-am facut si imputernicirea la notar pt a putea depune actele respective in numele asociatiei
Cum adica ati angajat o femeie cu contract de mandat?
Ea este aleasa de proprietari, adica madatata de ei dintre proprietarii din asociatie?

Sau este dinafara asociatiei? In acest caz puteati sa-i faceti un contract civil.
am angajat-o ca si cenzor si da este din afara asociatiei noastre
Pai atunci trebuie sa-i faceti contract civil, nu contract de mandat.

Alte discuții în legătură

Asociatii de propietari - angajari romica_mi romica_mi Care sunt formele de angajare ale personalului din asociatie si ce contributii sociale revin fiecaruia atat asiguratului cat si angajatorului daca: - ... (vezi toată discuția)
Salariati ContSters143510 ContSters143510 Va rog frumos sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: In conditiile actuale Asoc. de Proprietari pot incheia legal cu numai contracte de ... (vezi toată discuția)
Posibila infractiune administrare imobil conjoint conjoint Asociatia de proprietari angajeaza la inceputul anului cu cim o persoana PFA in functia de administrator.Ulteror se constata ca persoana care exercita aceasta ... (vezi toată discuția)