Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil

va rog sa imi spuneti,daca se poate,ce pasi trebuie sa urmez in cazul unei salariate care a nascut pe 04.04.2014 si este angajata din 22.03.2014......iar in februarie si martie 2014 are medical cod 08
1. Salariata face cerere catre angajator prin care solicita suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in concediu crestere copil (anexeaza la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a copilului).

2. Angajatorul emite decizia de suspendare a CIM cu art.51(1), lit.a) din Codul muncii.

3. - Cu o copie dupa aceasta decizie si cu celelalte acte necesare salariata se prezinta la Primarie unde completeaza cererea petru indemnizatia pentru CCC.
- Lista cu actele necesare o ia de a Primarie.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
eu ,ca angajator,nu trebuie sa astept si medicalul pe mai 2014 pentru a vedea care este ultima zi de medical si pentru a sti data cand incepe CCC-ul?
1. Salariata poate beneficia de CCC dupa ce se termina concediul de maternitate dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.

2. Asa ca trebuie sa asteptati sa se termine concediul de maternitate si apoi salariata face cerere pentru CCC.
este vorba de 42 de zile calendaristice ??
Da, 42 de zile calendaristice, incepand cu ziua nasterii copilului.