avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala?

Buna ziua!

Pot face plangere penala impotriva unei societati comerciale caruia i-am achitat o cantitate de marfa dar la momentul in care am receptionat marfa am constatat lipsuri cantitative si la o parte dintre marfuri in momentul procesarii s-au constatat deficiente calitative desi in contract este stipulat clar ca nu pot fi acceptate acele deficiente ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Petrescu Laurentiu , Avocat 10:45, 17 Aprilie 2014
plângere penală? pentru ce?
ați întocmit proces verbal de constatare la recepție?
aveți în contract clauze care să prevadă acțiunile de urmat în cazul în care produsele livrate nu corespund cerințelor contractuale?
trebuieste intocmite elementele constitutive ale unei infractiuni pentru a putea sesiza organele de urmarire penala. considerati ca ati fost inselat? sau...?
nu este chiar atat de sensibila granita dintre penal si civil..

dvs. trebuie sa va recuperati prejudiciul si aici intervine raspunderea civila, mecanism juridic prin intermediul caruia va veti recupera banii. (asta daca se intrunesc toate cerintele legii).
din ce inteleg inca nu ati achitat intreaga suma. suspendati plata si luati legatura cu furnizorul
Da ,avem toate aceste documente pregatite, plus o notificare transmisa cu confirmare de primire.
Suma este platita integral.
thad92 a scris:

trebuieste intocmite elementele constitutive ale unei infractiuni pentru a putea sesiza organele de urmarire penala. considerati ca ati fost inselat? sau...?
nu este chiar atat de sensibila granita dintre penal si civil..

dvs. trebuie sa va recuperati prejudiciul si aici intervine raspunderea civila, mecanism juridic prin intermediul caruia va veti recupera banii. (asta daca se intrunesc toate cerintele legii).
din ce inteleg inca nu ati achitat intreaga suma. suspendati plata si luati legatura cu furnizorul


Pare un litigiu civil, nu vad sa rezolvati ceva cu o plangere penala.

Alte discuții în legătură

Legalitate contract comercial iudits iudits Problema: - exista un contract comercial care prin continut impune ca produsul livrat de furnizor sa fie receptionat la beneficiar conform masuratorilor ... (vezi toată discuția)
Semnarea facturii cris2279 cris2279 Buna ziua, Am o intrebare legata de facturi: 1.)In momentul cand se semneaza o factura de primire, asta insemana ca esti de acord cu suma respectiva de pe ... (vezi toată discuția)
Drept comun sau somatie de plata aartist aartist Am de recuperat de la o firma o creanta in valoare de 10.000 lei pt. o serie de produse livrate. Sunt in dubiu in ce priveste calea de urmat: drept comun sau ... (vezi toată discuția)