Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contestarea hotararii adunarii generale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contestarea hotararii adunarii generale

In urma unei adunari generale a Asociatiei de proprietari s-a intocmit un Proces Verbal in care se anexeaza lista proprietarilor prezenti.Nu a fost intocmita o lista cu persoanele care au votat hotarirea respectiva intrucit in realitate aceasta hotarire nu a fost nici macar supusa la vot conform spuselor celor prezenti.Presedintele a specificat in PV ca anexa reprezinta lista persoanelor prezente care au fost de acord cu hotarirea,ca si cum toata lumea a votat pentru luarea respectivei hotariri.Pentru a contesta in instanta impotriva cui ne indreptam?impotriva presedintelui sau a Asociatiei de proprietari(care sintem tot noi)

Impotriva asociatiei si presedintele, ca reprezentant al asociatiei, vine sa dea cu subsemnatul....
Nu uitati de cele 45 zile de la data comunicarii si de mediere , inainte de instanta.
Actiunea se formuleaza impotriva asociatiei de proprietari reprezentata de presedintele de asociatie
Presedintele de asociatie are dreptul sa dispuna ca reprezentarea si apararea intereselor asociatiei de proprietari sa fie facuta de catre tert,respectiv avocat
@Mihaflorica a scris:
.Nu a fost intocmita o lista cu persoanele care au votat hotarirea respectiva intrucit in realitate aceasta hotarire nu a fost nici macar supusa la vot conform spuselor celor prezenti.Presedintele a specificat in PV ca anexa reprezinta lista persoanelor prezente care au fost de acord cu hotarirea,ca si cum toata lumea a votat pentru luarea respectivei hotariri

Daca lucrurile stau asa, presedintele a incalcat legea 230/2007 si nu a supus la vot AGP propunerea.
In PV se mentioneaza: propunerea si numarul de voturi- pentru, impotriva si abtineri.
In cazul ca nu s-a procedat asa, inseamna ca a eludat legea si nu vad , de ce ar trebui ca AP sa plateasca un avocat ca sa-i apere interesele personale.
AGP trebuie sa-si dea acordul in aceasta privinta.
Mihaflorica a scris:

s-a intocmit un Proces Verbal in care se anexeaza lista proprietarilor prezenti.

Norma in vigoare prevede ca sedintele adunarilor generale se consemneaza in registrul special ,la care nu se admit introducerea de liste anexe
Participantii la adunarea generala semneaza direct in registrul in care se consemneaza discutiile de pe ordinea de zi a adunari generale