Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Relatie major cu minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Relatie major cu minora

Va salut !

Nu stiu raspunsul la o intrebare,adica nu sunt sigur de ceva, si apelez la voi,daca stiti :) Nu stiu daca am postat unde trebuie si imi cer scuze daca gresesc, sunt nou pe aici.. (ma rog intelegeti voi ce vreau sa spun, nu stiu cum sa formulez :frantic: )
Eu am o relatie , mai mult decat amicitie cu o fata de 15 ani ( eu am 20 ani ) , domnisoara ma place si eu ma atasez de ea, defapt .. m-am atasat ,dar nu asta va intereseaza :)) Ideea e ca fata vrea sa isi inceapa viata sexuala cu mine, mi-a spus asta , fara sa ii propun eu sau sa ii dau de inteles ca am acest interes in fata ei.. Eu ca baiat nu i-am dat atentie sau un raspuns concret la propunerea ei ca m-am gandit ca e o diferenta mare de varsta intre mine si ea, si ma gandesc ca daca ar afla parintii ei, as fi si mai expus unor probleme ,cred.. Pot fi dat in judecata pentru corupere de minori sau pentru intretinerea actului sexual cu o minora, daca ea isi doreste acest lucru ? Nu vreau sa intru in probleme mai mari ca mine ( si sunt destul de mare #-o ) si nu vreau sa fiu luat la misto, peste picior .. Sper sa ma fi facut inteles , va multumesc ! :((
Eu vă sfătuiesc să nu dați curs acestei ,invitații,,. Nu pentru că ați putea avea probleme din punct de vedere legal, fata are o vârstă de la care ar putea să își înceap viața sexuală, fără ca partenerul ei, care nu are calitatea descrisă de lege ( art. 220 alin. 3, sau alin. 4, cod pena), să aibă probleme de natură penală.Însă pot fi o serie de alte probleme, de pildă cu părinții fetei, chiar cu ea, pentru că la această vârstă se poate atașa foarte mult de dvs., iar în cazul în care veți intenționa să întrerupeți relația, cine știe ce gânduri va avea. Trebuie să vă gândiți la toate aceste aspecte, mai ales dacă știți că nu are un anumit grad de maturitate, pentru a conștientiza ceea ce face.
eu zic sa mai asteptati cativa ani
mirebire a scris:

eu zic sa mai asteptati cativa ani

Multumesc pentru raspuns :)

legally_aid a scris:

Eu vă sfătuiesc să nu dați curs acestei ,invitații,,. Nu pentru că ați putea avea probleme din punct de vedere legal, fata are o vârstă de la care ar putea să își înceap viața sexuală, fără ca partenerul ei, care nu are calitatea descrisă de lege ( art. 220 alin. 3, sau alin. 4, cod pena), să aibă probleme de natură penală.Însă pot fi o serie de alte probleme, de pildă cu părinții fetei, chiar cu ea, pentru că la această vârstă se poate atașa foarte mult de dvs., iar în cazul în care veți intenționa să întrerupeți relația, cine știe ce gânduri va avea. Trebuie să vă gândiți la toate aceste aspecte, mai ales dacă știți că nu are un anumit grad de maturitate, pentru a conștientiza ceea ce face.

Va multumesc frumos, ma interesa sa stiu daca exista posibilitatea sa am probleme de natura penala din aceasta cauza :oops: , daca legal totul e ok si nu imi fac probleme , parintii ei nu pot decat sa poarte o discutie cu mine :hammer: In Art.220 am vazut ca :
- minor cu varsta intre 13 sŸi 15 ani se pedepsesc cu inchisoarea de la unu la 5 ani.
-varsta intre 13 sŸi 18 ani, cand majorul a abuzat de autoritatea ori influenta sa asupra victimei, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani.

De aici inteleg, ca daca parintii fetei ar depune plangere la politie ca am influentat-o, sau ca as fi convins-o sa faca acest pas, intru in probleme mari ? :rtfm: :worthy:
Nu e savarsita nicio infractiune.Va asumati, insa , consecintele ce decurg dintr-o relatie cu o persoana minora.

Admin, administrator
Multumesc pentru raspuns, dar eu nu o influentez, ea mi-a propus, vreau sa ma informez inainte, adica sa fiu sigur ca nu patesc nimic .. Ca nu am cum sa demonstrez nimanui ca ea mi-a propus, nu am influentat-o deloc si nici nu ma folosesc de ea si fara dovezi as putea sa cad eu .. Am mai citit pe forum in subiecte asemanatoare, ca nu pateste nimeni nimic, baiatul, major nu poate fi dat in judecata daca minora a fost de acord.. Nu sunt ruda cu ea, nu se afla in grija,educarea sau paza mea, si nu comit un act sexual in scopul producerii de materiale pornografice, diferenta de varsta depaseste 3 ani ( 5 ani) ..