Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchidere firma cu datorie din amenda neplatita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchidere firma cu datorie din amenda neplatita

Am o societate comerciala,acum vre-o 2 ani am primit o amenda de la itm,nu am platit-o,iar acum as dori sa o inchid.care este procedura?si cat ar costa?va multumesc!
Procedura este simpla, dizolvare, lichidare voluntara, cu sau fara lichidator, dupa caz. Amenda este data pe firma sau pe persoana fizica? Apareti cu amenda respectiva in evidentele fiscului sau nu? Ce cuantum are amenda?
Amenda este data pe firma, aparem cu ea pe firma nu si pe persoana fizica. Cuantumul este de 20000 lei. De la finante mi s-a spus ca nu se mai poate inchide daca are datorii. Cum este? Imi puteti da mai multe detalii? Va multumesc!
george-neagu, moderator
Radierea voluntara se face atunci cand nu aveti datorii, in acest sens trebuind sa anexati certificatul constatator de la fisc.

Solutia cea mai potrivita pentru cazul dvs. este intrarea in insolventa urmata de falimentul firmei.
liviupaun a scris:
Cum este? Imi puteti da mai multe detalii? Va multumesc!

Da, solutia este cerere de insolventa din partea dvs. (caci fiscul nu poate face, suma fiind sub 45000 lei) si apoi falimentul. Va trebuie lichidator (cost aprox 3-4000 lei, sau dupa caz mai putin), cu conditia sa nu va faceti dvs. vinovat personal (sau administratorul) de intrarea in faliment.

trandafir2, moderator
cum s-ar dovedi ca sunt eu vinovat?imi puteti da mai multe detalii?multumesc!