avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortat, custodie comuna, copilul de 11 ani poate fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortat, custodie comuna, copilul de 11 ani poate fi scos din tara fara ca el sa-si doreasca?

Suntem divortati, avem un baiat de 11 ani care locuieste cu mine (are domiciliul la mine). Fosta sotie nu are program de vizita, este custodie comuna.
Fosta sotie a parasit tara si si-a inceput o relatie in strainatate (inca nu sunt casatoriti). Ea doreste ca eu sa duc copilul acolo in vizita sa-si pastreze legaturile cu copilul ca este dreptul ei , problema este caci copilul nu isi doreste sa meraga la ea. Ei nu au o relatie tocmai apropiata, si increderea in ea este foarte mica.
Eu sunt de acord sa mearga la ei ... dar numai dupa ce vin ei prima data in tara sa-i cunoasta noua familie. si sa-l ajute sa-si doreasca sa isi petreaca vacanta cu ei, incerc sa fac ce e mai bine pentru copil, si nu consider oportun sa-l trimit sa locuiasca intr-o casa si familie cu o luna vechime, ea neavand nici un venit.
Exista vreo modalitate de a-l forta pe copil sa mearga la ea ?
Exista posibilitatea ca eu sa cer un porgram de vizita, in care sa cer sa raman in tara copilul ?

Imi este foarte greu ca daca ea incerca sa ma forteze sa fac un lucru si nu ma lasa sa-l fac cum cred eu mai bine (Copilul merge la terapie la psiholog, si ma gandeam sa vorbeasca psihologul sa-l ajute sa-si doreasca sa-si viziteze mama).

Nici nu stiu ce sa fac :sorry: , poate sunt subiectiv, dar simt ca mama lui incercand sa-i faca bine ii face numai rau(din egoism).

La telefon mi-a spus ca daca nu-l sa cer custodie unica si ea poate fi fericita in alta familie - nu-mi pot imagina cum poate gandi asa o mama ?!?!

Mutumesc pentru sfaturi.
Daca vrea si mama si copilul nu sunt probleme.
Daca copilul nu vrea e complicata treaba.
Nu justitia rezolva problema...
Nu sunteti obligat sa duceti copilul la domiciliul mamei nici in tara si mai ales in strainatate. Pt a parasi teritoriul Romaniei este nevoie de acordul dvs expres daca custodia e comuna.

Lasati-o pe mama sa actioneze daca isi doreste acest lucru si dvs veti reactiona in functie de pasii ei. Intre timp veghiati la educarea si cresterea minorului, precum si la continuarea evaluarii psihologice.
Incurajati-l sa mearga. Daca nu vrea, macar aflati de ce. Daca stiti de ce nu vrea si nu il puteti convinge, nu il fortati.
Puteti vb si dvs cu psihologul, va puteti sfatui si cu el.
Daca nu il lasati ( nu vrea copilul), mama va trebui sa ceara in instanta si copilul va fi ascultat in camera de consiliu.
Puteti sa incurajati copilul sa vb deschis cu mama si sa ii zica de ce nu vrea.
Dv. si sotia aveti custodia comuna si doriti numai binele copilului. Matematic aveti drepturi 50/50. Balanta o inclina copilul . Cum anume daca e minor? Pai dvs.ca parinti trebuie sa tineti cont de dorinta copilului care in cazul de fata are o sensibilitate psihica de care trebuie sa tineti cont ca doar il iubiti amandoi. Cred ca ar trebui ca mama sa aiba rabdare si sa nu forteze copilul care oricum se vede ca este inca marcat de divortul parintilor.Parerea mea (daca totul este adevarat cum declara tatal) ar fi ca parintii sa de-a dovada de rabdare si intelegere pentru ce isi doreste copilul pentru ca din acest trio parintii sunt bine mersi dar bietul de el este inca derutat si afectat psihic. Asa ca sa nu deveniti egoisti si sa tineti cont si de dorinta lui ca doar dv. aveti deja o viata si copilul inca nu va iarta ca i-ati distrus copilaria.
Multumesc pentru raspunsuri, intre timp copilul a mai fost la o sedinta de terapie, pentru mine e important ca el sa fie cat mai bine mai ales ca incep perioadele tezelor, si dupa terapia de astazi copilul mi-a spus ca nu vrea la mama lui ca nu are incredere in ea (l-a mintit de nenumarate ori) si ca simte ca nu tine la el.
Este o problema ca eu sa incerc sa-l conving, pentru ca e marisor si ultima data cand i-am spus mi-a replicat "vrei sa scapi de mine?".
Apropos colegului de forum care crede ca noi suntem OK ... se insala amarnic... chit caci copilul e cu mine nu este o "victorie" este o indatorire parinteasca pe care o indeplinesc cu multa placere, dar in acelasi timp sufar cand vad caci copilul o suna seara si maica-sa il pune 15-30 minute sa astepte sa poata vorbi cu ea. Deci cel putin un parinte sufera in rand cu copilul.
Ce e stupefiant e ca exista drepturile Parintelui care nu locuieste cu copilul, si nu exista drepturile copilului care e privat de un parinte, in afara de cele materiale :)
Am deschis acest topic pentru a ma linisti eu in primul rand, fiind langa copil trebuie sa-l protejez de orice e rau inclusiv de grijile mele, sa-l ajut cu scoala (unde se descurca foarte bine) si sa-i asigur toate necesare unei dezvoltari sanatoase, inclusiv sa-l ajut sa comunice cu mama cat mai mult posibil.

Alte discuții în legătură

Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)
Custodie, refuz copil respectare program de vizitare albu67 albu67 buna ziua Am un baiat de 14 ani, si de cca 4 luni , in urma unui program de vizitare stabilit de catre o instanta ,trebuie sa mearga la tata.Baiatul refuza ... (vezi toată discuția)
Refuz program vizita ContSters245248 ContSters245248 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema delicata si am nevoie de un sfat. Fetita mea in varsta de 9 ani, refuza sa mai mearga in vizita la tatal ei, vizita ... (vezi toată discuția)