Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Compensare in cadrul operatiunilor intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Compensare in cadrul operatiunilor intracomunitare

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie: fata de un partener extern, din Ungaria, am o datorie de cca 6000 USD, dar in acelasi timp am si o creanta de cca 1000 EUR. Se poate face o compensare partiala intre cele 2 sume (de 1000 EUR, valoarea cea mai mica)? Si daca da, ce documente trebuie intocmite? Partenerul ungar doreste sa faca aceasta si mi-a trimis o ”Compensation letter”. E corect? Va multumesc!
Buna ziua! Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns, o opinie? Multumesc!
da, se poate
Se depune Anexa NR 6 la BNR pana pe 20 luna viitoare
sper sa mearga linkul :

[ link extern ]
Multumesc mult!
Buna ziua!

Inca o intrebare, va rog: pentru ordinele de deplasare se mai folosesc formulare cu regim special, inseriate? Si trebuie folosit un astfel de formular si pentru compensarea cu un partener extern? Multumesc mult de tot pentru raspuns!
Nu mai exista tipizate. Doar recomandate de catre Anaf...