Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificatul de nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificatul de nastere

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 6 luni si am aflat ca tatl copilului m-a inseala si este o persoana iresponsabila cu care nu as vrea sa imi petrec restu vietii si care m-a lasat din motiv ca am aflat ca m-a inseala(adica lui i se pare ca tot eu sunt cea vinovata pentru ca l-am descoperit)!Noi nu suntem casatoriti urma sa facem starea civila in 30 de zile dar acest lucru nu se v-a mai intampla!Noi suntem plecati din tara dar eu voi merge in Romania sa nasc dupa care vreau sa m-a intorc in strainatate pentru ca sa imi asigur un venit pt mine si cea mica!El cu siguranta va cere sa fie trecuta fata pe numele lui si sa fie trecut ca tata in certificatul de nastere!
Vreau sa stiu in ce fel m-a va afecta pe mine din punct de vedere juridic daca el este trecut in certificat ca,tata al copilului nefiind casatoriti .Eu voi avea nevoie de procura de la tata ca sa scot copilul din tara,voi avea nevoie de acte de la el ca sa inscriu copilul la scolii mai tarziu?Voi putea sa las copilul in Romania la parintii mei sa aiba grija de el si eu sa ma intorc la lucru in strainatate o perioada de timp?Poate fii vreo problema legala daca fac acest lucru?Tin sa precizez ca el are firma deschisa in acte in strainatate eu nu am loc de munca legal dar am un apartament in Romania cumparat din banii mei si trecut pe numele meu

In consecinta:este indicat sau nu sa il trec pe el ca tata in certificat?

Va multumesc
Ati descris exact care vor fi problemele in viitor, daca el va aparea la rubrica "tata" in certificatul de nastere al copilului.
Ceea ce nu pari sa realizezi insa este ca nu ai cum sa-l impiedici sa fie trecut ca tata pe certificat daca el doreste sa faca acest lucru.
Si mai trebuie sa intelegi ca esti legata pentru tot restul vietii de el prin copilul pe care il aveti impreuna.
Imi pare rau.
Sa zicem ca d-na vine si naste in Romania,si tatal nu stie de acest eveniment.Atunci,nu poate d-na sa declare ca e singura,necasatorita si sa treaca copilul pe numele dumneaei?Staim ca tatal poate sa recunoasca paternitatea pana face copilul un an.Poate in timpul acesta,se razgandeste si nu mai vrea sa recunoasca copilul.Mamica e putin speriata si pe parcursul unui an intreg,vaa discuta cu tatal despre paternitate,pensie etc...exista si aceasta posibilitate?Nu mi stergeti mesajul ca nu vreau sa deschid un topic pe aceasta tema,dar daca exista alternative,poate o ajuta..
ContSters325089, utilizator
Dansa poate inregistra nasterea singura, copilul va purta numele mamei, iar la tata va fi liniuta.
Oricand insa, nu numai pana la un an, tatal poate recunoaste cand doreste copilul, ce nu poate face e sa ii schimbe numele fara acordul mamei sau o hotarare jud.
Intai nasteti sanatoasa si apoi veti rezolva si problemele pe masura ce ele apar.
Poate tatal nu e dornic sa recunoasca copilul sau sa ingrijeasca de el.
mikylaur a scris:

Staim ca tatal poate sa recunoasca paternitatea pana face copilul un an.

partial gresit!

Pana la un an se pate face recunasterea de catre tata a copilului pe cale administrativa, adica direct la primarie... dupa perioada de 1 an de la nasterea copilului recunoasterea se poate face numai printr-o hotarare judecatoreasca. Aceasta se poate obtine oricand, nu exista un termen.