Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ce acte elibereaza mediatorul
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ce acte elibereaza mediatorul

Buna ziua,
Daca o parte doreste medierea,care este urmatorul pas pe care il face mediatorul?
1.Ii trimite celeilalte parti invitatie la mediere sau la informare?
2.Termenul este de 15 zile,timp in care cealalta parte refuza de 2 ori invitata?
3. Se tine cont in instanta de faptul ca s-a dorit medierea si cealalta parte nu a vrut?

Multumesc!
1) Da
2) Poate sa o refuza (clar) si o data, nu este nevoie de doua ori.
3) Da, se tine cont.
Buna ziua,
Da, mediatorul transmite solicitarea de mediere celeilalte parti care poate sa o refuze, in acest sens mediatorul incheind un proces verval.
Instanta poate sa tina sau poate sa nu tina seama de acel inscris, informarea de mediere prealabila ne mai fiind obligatorie.
Daca se ajunge totusi la mediere si se ajunge la o intelegere, instanta va constata existenta acelei intelegeri si va da o sentinta in acel sens daca cele doua parti o mentin si in fata ei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Faptul ca partea adversa nu se prezinta la mediere nu are nicio importanta in privinta solutiei pronuntate in cauza.

Ceea ce conteaza este modul de formulare a actiunii, temeiul ei si probele administrate care vor trebui sa convinga judecatorul ca aveti dreptate.
Daca mediatorul a trimis invitatia la mediere si cealalta parte nu s-a prezentat (mediatorul a sunat si a discutat cu el si i-a spus despre ce este vorba),mai trimite mediatorul alta invitatie in termen de 15 zile?Sau este de ajuns ca are dovada trimiterii invitatiei (confirmarea de primire) si reclamantul poate merge in instanta?
Multumesc!
Dacă medierea a fost refuzată, explicit, nu mai are sens trimiterea unei a doua invitaţii.