avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Lipsire de libertate in mod ilegal - articol in ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Lipsire de libertate in mod ilegal - articol in regulamentul scolar

Are voie directorul scolii sa emita o regula prin care sa nu ti se permita sa iesi din curtea scolii decat in pauza mare? La mine in liceu asa e si ori de cate ori doresc sa ma duc pana la magazin sa imi cumpar ceva, portarul ma opreste si ma trimite inapoi. Acest lucru nu constituie infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal prevazut de art. 205 din legea 286/2009? Daca da, ce pot face in legatura cu asta?
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 20:55, 22 Septembrie 2014
E greu de spus.
Adresati o sesizare la directorul scolii si cereti sa va exercitati dreptul.
Daca vi se pare o măsură abuzivă, sesizați conducerea școlii, deși, regulamentul școlii este cunoscut și a fost adoptat cu contribuția și acordul conducerii școlii.Dacă este în regulamentul școlii această măsură, trebuie să o respectați, nu poate fi vorba despre lipsire de libertate.
Domnule Director,

Subsemnatul X, elev în clasa a XII-a B a Colegiului „Y”, solicit modificarea regulamentului de ordine interioară în așa fel încât să nu-mi lezeze drepturile oferite de Constituția României, în special art. 23 (1) și să nu încalce legile României, în special art. 205 din legea 286/2009. Prin urmare, doresc să mi se permită ieșirea din curtea școlii în orice moment fără a suferi vreo consecință defavorabilă cauzată de conducerea sau personalul școlii.


Oare e bine asa?
Pare rezonabil ca va lasa sa iesiti din curte in pauza mare. Ce nu intelegi e ca intri intr-o institutie si trebuie sa respecti regulile acesteia. Nu esti obligat sa te duci la scoala, poti sta in afara curtii cand si cat vrei.
Cred ca nici parintii tai cand sunt in timpul programului intr-o institutie nu pleaca sa ia masa in oras.
Poti sa depui acea cerere si vei primi raspuns la ea.

manolachealex a scris:

Domnule Director,

Subsemnatul X, elev în clasa a XII-a B a Colegiului „Y”, solicit modificarea regulamentului de ordine interioară în așa fel încât să nu-mi lezeze drepturile oferite de Constituția României, în special art. 23 (1) și să nu încalce legile României, în special art. 205 din legea 286/2009. Prin urmare, doresc să mi se permită ieșirea din curtea școlii în orice moment fără a suferi vreo consecință defavorabilă cauzată de conducerea sau personalul școlii.


Oare e bine asa?


Sa faceti precizarea ca mergeti sa luati mancare.
Adica nu ca iesiti ca asa aveti chef...

Alte discuții în legătură

Privarea de libertate....in scoli AlexMihus AlexMihus As vrea sa va intreb daca este legala \\\\"sechestrarea\\\\" elevilor in institutiile de invatamant. In liceul in care invat, elevilor le este interzis sa ... (vezi toată discuția)
Drepturile elevului Marasc Marasc Buna ziua! am si eu o intrebare.... Este posibil sa te inchida in scoala si sa nu te lase sa iesi afara in timpul pauzelor fara sa fie un cadru medical si ... (vezi toată discuția)
Regulamentul de ordine interioară poate fi mai presus de statul elevului? Narcis1214 Narcis1214 Buna ziua, am o intrebare cu privire la parasirea incintei scolare a elevilor de peste 18 ani. Deoarece cadrele didactice ne interzic acest lucru, iar eu am ... (vezi toată discuția)