Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din chirii

Buna ziua,

Vreau sa inchiriez apartamentul unei societati cu 600ron/luna,stiu ca trebuie sa il declar la administratie, trebuie sa platesc impozit si CASS.
Eu sunt angajata sotul nu, cum se procedeza pentru ca suma care urmeaza sa o incasez din chirii este mai mica decat 850, stiam ca aceasta nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara.
Cum platesc?

Multumesc,
Buna ziua!
Contributia pentru sanatate pentru dvs. se calculeaza la 600 lei, iar pentru sotul dvs. daca nu are nici un venit se calculeaza la 900 lei (salariu minim). Depinde si de anaf-ul de care apartineti. Poate calcula "din prima" contributia diferentiat sau, sa platiti amandoi contributia pentru 600 lei, si la sfarsitt de an diferenta de contributie pentru sot.
Impozitul este acelasi pentru fiecare.
Elis Ismail, Contabil
Multumesc pentru raspuns.
Noi impreuna realizam venituri de 600 ron, eu 300 el 300 fiind sot si sotie.
Daca alegem sistemul forfetar :

Eu voi plati pentru suma de 300*12=3600*25%=900-3600=2700*5.5% si 2700*16%,
iar sotul meu va plati la 900*12=10800*25%=2700-10200=8100*5,5 si 8100*16%

Am inteles bine?
aylyn87, utilizator
Pentru dvs. este corect calculul.
Pentru sot: 300x12=3600
3600x25%=900
3600-900=2700
2700x16%=432-impozit
900x5,5%=50-sanatate -art.296 pct.2^1 din Codul Fiscal
50x12=600 lei
Diferentierea se face numai la contributia de sanatate, impozitul se plateste la suma din contract.
Sincer am vazut decizii cu moduri de calcul diferit al contributiei de sanatate.
Elis Ismail, Contabil
Multumesc
Spuneti ca sunteti angajata iar sotul, nu. Ce inseamna asta? E somer, pensionar, student? Ce e? Poate fi si persoana fara niciun venit, altfel decat student. Poate parea irelevant, dar sunt legi care disting aceste categorii.