Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de Familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de Familie

Buna ziua
In anul 2012 am depus prima plangere penala impotriva fostei sotii pentru abandon de familie la Postul de Politie pe raza domiciliului meu, la fel in luna mai 2013 am depus a 2-a plangere tot pentru abandon de familie petru neplata pensiei de intretinere stabilita de instanta.Din 2011 si pna in prezent fosta sotie a schimbat mai multe locuri de munca de unde a avut un venit, dar nu a adus la cunostinta conducerii societatii unde a fost angajata ca are de achitat o pensie de intretinere si nici nu a platit decat de vreo 2 ori a trimis si atunci cate 100 lei.In urma calcului facut la data de depunerii celei dea 2- plangere penala in cursul luni mai 2013 impreuna cu lucratorul postului de Poilitie unde am despus plangerea am calculat la minimul pe economie la data respectiva ca aceasta datoreaza minorului suma de aproximativ2500 lei.Procuroarea care a avut in lucru dosarul a dispus postului de politie sa trimita adrese la locurile ei de munca din perioada in care nu a achitat pensia de intretinere si s-a constatat ca ea a avut castiguri de peste 8500 lei.
In data de 17.09.2014 am primit de la Parchet urmatoarea Ordonata de renuntare la urmarire penala dupa inceperea urmaririi penale -unde se mentioneaza urmatoarele:
Procuror xxxxxxx de la Parchetul xxxx, examinand actele de urmarire penala din dosarul cu nr. privind pe xxxxx constat:
Prin rezolutia din data de 22 august 2013 s-a dispus inceperea urmaririi penale pentru infractiunea de abandon de familie, prevazuta de art.305 alin1 lit.c C.P) sanctionata cu inchisoare de la 1-3 ani sau cu amenda constand in ceea ca xxxxxx in perioada noiembrie 2011-aprilie 2012 si august 2012-februarie 2013 nu a platit pensia de intretinere minoruluixxxxx in valoare de 2500 lei stabilita pe cale judecatoreasca.
Avand in vedere continutul si mijloacele de savarsire a faptei, imprejurarile concrete de savarsire, scopul urmarit, urmarile produse sau care s-ar fi putut produce prin savarsirea infractiunii, persoana suspectei, conduita avuta anterior savarsirii infractiunii(fara antecedente penale - fila 43 dosar) valoarea modica a pagubei si faptul ca din materialul de urmarire penala rezulta in ca in cauza sunt aplicabile prevederile art.318 alin1 si 2 din C.P.P.., deoarece pt infractiunea savarsita legea prevede pedeapsa inchisorii de cel mult 3 ani si raport de cele mentionate se constata ca nu exista un interes public in urmarirea acesteia.
Fata de cele expusein temeiul art.318 alin1si2 din CPP rap.la art314 alin1 lit.b din CPP
DISPUN
1.Renuntarea la urmarirea penala in cauza avand ca obiect infractiunea de abandon de familie prev de art.305 alin 1 lit c din CP savarsita de catre xxxx cetatean roman , fara antecedente penale
2.Potrivit dispozitiilor art.318 alin3 din CPP xxxxx este obligata sa indeplineasca urmatoarele obligatii:-Fara obligatii
3.In temeiul art274 alin 1 CPP cheltuielile judiciare in cuatum de 50 de lei vor fi suportate de suspect/inculpat.

Impotriva solutiei puteti formula plangere conform art 339 al 4C proc. pen. in termen de 20 de zile de la comunicare adresata primului procuror al acestui parchet.

Va rog sa ma ajutati si sa ma informati ce ar trebui sa fac ..este inadmisibil cum instanta efectiv incurajeaza incalcarea unor hotarari judecatoresti, iar suma de 2500 lei o considera MODICA ..probabil la salarul lor , dar la venitul meu minim pe economie il fac in 3 luni de munca.La fiecare schimbare a foste sotii al locului de munca eu am fost cel care aduceam la cunostinta conducerii societatii unde aceasta lucra ca exista o hotarare judecatoreasca care o obliga la plata pensiei..spre exemplu in ultimele 3 luni la fel imi trmite cat aceasta considera de cuviinta nu cat a stabilit instanta.

Ce pot sa fac in aceasta situatie ca sa pot recupera suma datorata la indicele zilnic de inflatie???
Va multumesc

Scrie chiar in ordonanta. Faceti plangere la primul procuror, avand grija sa nu depasiti acel termen.
Aia am inteles, dar va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce anume sa cuprinda acea plangere sau exista vreun formular TIP?sa mentionez precum ca si in ultimele luni ea nu achita cat a stabilit instanta?si pot solicita ca suma de 2500 lei sa fie calculata la indicele zilnic de inflatie?adica 2674 lei?
adryan35, utilizator
Pierdeti vremea cu plangerea.. plangerea nu va aduce banii pt copil nici daca ar condamna-o. Mergeti la un executor judecatoresc cu hotararea si executati-o silit.
Cum a stabilit exact instanta pensia ?
Cu ce hotarare sa merg la executor?deci suma asta de 2500 lei pot sa o consider pierduta?nu se mai poate recupera?instanta a stabilit 16% din venitul net..pentru ca are de platit pensie la 2 copii , unul este la mine si unul la parintii ei(este dintr-o casatorie anterioara), doar ca parintii ei au facut acte si au devenit tutori legali obligand-o pe aceasta la plata pensiei alimentare si pentru acel minor..automat micsorandu-se la cel care este la mine...
Hotararea prin care s-a stabilit pensia in 2011 sau cand a fost, altceva nu aveti.
Nu avea de ce sa sa micsoreze nimic, tot 16% trebuia sa va dea, pensia ce se datoreaza pt 2 copii e de 33%.
Faceti si plangere si impotriva acelei rezolutii. Insistati pe reaua credinta a mamei. Poate va ajuta cineva pe privat cu redactarea ei.
Executarea silita va ajuta ca ii pune poprire si pt ce trebuie s aplateasca in mod curent, iar diferenta restanta o poate recupera prin poprire pe diferenta intre 33 si 50% cat ar fi maximul legal.