Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... expresia \\"autoritate de lucru judecat\\" ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

expresia "autoritate de lucru judecat" ce reprezinta?

Buna ziua!
Expresia folosita in mediul juridic/ judiciar/ avocatial "autoritate de lucru judecat" mai pe intelesul persoanelor fara studii juridice, ce reprezinta?
Care este stadiul unui conflict intre doua parti unde se aplica, se foloseste expresia si ce urmari are asupra continuarii si solutionarii corecte a litigiului?
Va multumesc!
Autoritatea de lucru judecat reflectă faptul că a existat deja un proces cu același obiect, aceeași cauză și aceleași părți și în cadrul său instanța s-a pronunțat printr-o hotărâre judecătorească definitivă.
Practic, ceea ce deja s-a soluţionat printr-o hotărâre judecătorească definitivă nu mai poate forma obiectul unui nou proces având acelaşi obiect, aceeaşi cauză şi aceleaşi părţi.
Dacă această excepție este ridicată în cadrul unui proces și se admite, instanța respinge cauza. Puteți studia art. 430 - 435 Cod procedură civilă.
Am citit articolele recomandate din noul cod de procedura civila.
Va multumesc pentru raspuns.
Altfel spus, numai o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila poate avea puterea de "autoritate a lucrului judecat", nu alte decizii, ordonante, adrese, comunicari sau hotarari ale unor comisii, fie ele ale unor institutii de genul: regulamente de ordine interioara sau decizii/ note/ instiintari ale acestor institutii privind o cauza, sau deliberare: "bine" "gresit" "rau" "vinovat" "nevinovat" "prejudiciu". Eu asa inteleg ca numai in urma unei judecati se poate spune, gata, acest fapt/ speta/ conflict s-a judecat si s-a emis o Hotarare judecatoreasca definitiva pe subiectul acesta, da bineinteles, cu acele mentiuni, conditii obligatorii enumerate de dvs.-subiecti, cauza...samd.
Pana nu are loc un proces cu probe, infatisari, inscrisuri, cercetari, martori si raspunsuri in scris ale partilor la intrebarile adresate reciproc, sau raspunsuri in fata instantei, opinia mea este ca orice pronuntare a altor institutii nu este definitiva/ suficienta.

Maria2143, utilizator
Da, așa este, ați înțeles foarte bine. După cum bine puteți observa, „autoritatea de lucru judecat” este reglementată la „efectele hotărârilor judecătorești”, deci este clar, trebuie să fie o hotărârea judecătorească, pronunțată de o instanță de judecată. Baftă!
Va multumesc!
Ati inteles corect, dar, as mai face o precizare care, va poate fi utila: ceea ce trece in autoritatea de lucru judecat a unei hotarari judecatoresti este DISPOZITIVUL hotararii.