Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu Administratia Nationala a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu Administratia Nationala a Penitenciarelor

Buna ziua,
A-ti putea va rog sa ma ajutati din nou intr-o problema si anume in urma unui titlu executoriu s-a facut poprire pe cont iar institutia respectiva nu vrea sa plateasca daunele pe motiv ca nu au fonduri suficiente. Ce se poate face in acest caz?
Nu se poate face plata esalonat?
Unde as putea face plangere pentru nerespectarea hoatararii judecatoresti?
Cum pot proceda in acest caz?
Va multumesc.
Daca vreti sa fiti mai explicit. Dvs. sunteti ce? Creditor? Si aveti un titlu executoriu impotriva unui debitor? o institutie?
Ati procedat la executarea silita a debitorului, cu ajutorului unui executor, prin blocarea conturilor? Care conturi, la banca?
Si ..? Institutia nu are bani in cont sau cum?

Eu si fetitele mele suntem creditoarele iar Administratia Nationala a Penitenciarelor este debitoarea. Am facut toate demersurile posibile iar executorul le-a facut poprire pe cont insa ei sustin ca nu au fonduri suficiente pentru a fi platite daunele.
gi-jane2, moderator
Mai exact sa va povestesc pe scurt despre ce este vorba: acum 5 ani sotul meu a fost arestat pentru ca nu detinea permis de conducere si dus la penitenciar,acolo a fost pus cu alti detinuti nici unul din ei nu avea condamnare sub 15 ani,cred ca va dati seama ce fel de fapte au savarsit,sotului meu desii i-a fost fixat regimul de pedeapsa a fost pus in acea camera pe motiv ca nu aveau locuri.Acolo a fost batut,bataie care a dus la moartea sa.
De atunci ma judec cu statul mai exact cu ANP-ul iar acum dupa 5 ani cand am reusit sa demonstram ca din vina celor de la penitenciar s-a intamplat aceasta tragedie sustin ca nu au fonduri suficiente pentru a plati daunele morale,materiale si prestatia periodica pentru cele doua minore ramase fara tatal lor.
Executorul a facut poprire pe conturi la banci si trezorerii insa am inteles ca nu au bani pentru a plati de aceea va cer un sfat cum as putea proceda mai departe?
Ce demersuri trebuie sa urmez pentru a fi despagubita?
Va multumesc.
marystanga, utilizator
Nu stiu ce sa zic. Sunteti sigura ca executorul a facut toate demersurile in acest sens?
Cate conturi a blocat mai precis? Pare de necrezut ca ANP sa nu aibe bani in cont.
Ce va mai ramane de facut ? Petitii la Avocatul poporului, la Presedentie, la Senat, la Deputati si la Parchet pentru nerespectarea hotararii judecatoresti. Incredibil, ce se intampla.
Da aveti perfecta drepatate INCREDIBIL ce se intampla doar la noi in Romania e posibil asa ceva. Intra omul in penitenciar doar pentru ca nu detinea permis de conducere,conducand un autoturism pe un drum de tara,si iese intre patru scanduri. Tragedia este ca au ramas doi copii minori fara tata si nimanui nu-i pasa,toti nu au stiut cum sa faca sa scape nevinovati spunand ca ei nu se constituie ca parte responsabila civilmente,cand din vina lor sa intamplat aceasta tragedie. Nici acum nu stiu cu exactitate cine l-a batut pe sotul meu acei detinuti sau gardienii si de ce?
Au ramas doi copii minori fara tata la o varsta foarte frageda fetita cea mica avea 1si 8 luni iar cea mare 5 ani cand s-a intamplat tragedia.
As dori sa fac publica aceasta tragedie ca sa stie o tara intreaga ce se intampla la noi in tara,in penitenciarele din Romania.
RUSINE CELOR DE LA CONDUCEREA ACESTEI TARI

Am cerut un sfat deoarece nu stiu ce demersuri ar trebui sa mai urmez sa le pot castiga drepturile acestor doua fetite nevinovate care duc dorul tatalui lor mort din vina unora care nu si-au facut serviciul asa cum trebuia.