Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Un PFA platitor sau nu de TVA pentru un magazin de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Un PFA platitor sau nu de TVA pentru un magazin de haine?

Intentionez sa-mi fac un PFA si sa fac achizitii intracomunitare de imbracaminte din UE..cum e mai bine...sa fiu platitor de tva sau neplatitor de tva?pe net am citit ca trebuie sa ma inscriu in ROI trebuie sa fiu platitor de tva...pot aplica taxarea inversa daca sunt platitor de tva pentru imbracaminte?sugerati`mi dvs niste pareri..ms
Neplatitor daca vreti sa dormiti linistit, Bafta.
imi puteti spune 2 avantaje .,va rog ..?
Acte, registre si conditii generale de indeplinit mai putine.
Vizorul fiscului pe neplatitori este mai subtire.

Bonus: Gestionarea afacerii este mai simpla, mai curata, mai fara batai de cap.
acum sa nu va suparati dar...afacerea mea este una mica...si..din ce m-am interesat...ca neplatitor de tva..iau marfa din italia cu tva..platesc tva`ul la ei..si cand o aduc in Romania eu nu pot factura clientilor cu TVA...practic banii mei raman blocati...eu platesc TVA`ul la italieni si acei bani mie imi raman blocati..ii mai pot recupera?nu..daca da...cu siguranta greu si esalonat...si la o afacere mica..sa raman cu niste bani blocati..nu prea e avantajos din punctul asta de vedere...ca platitor o luam fara tva din italia si emiteam facturi cu TVA clientilor...dar din ce am mai citit pe aici pe site`ul asta nu pot fi platitor de tva si sa aplic taxarea inversa la INCALTAMINTE si IMBRACAMINTE...asa ca iarasi e ca dracu daca intradevar se adevereste acest zvon fiindca in cazul asta eu trebuie sa platesc tva`ul la noi in AVANS..deci iarasi imi blochez banii...ce parere aveti de ce am afirmat?am dreptate..am priceput cat de cat mersul?ca nici nu mai stiu ce pareri sa iau in considerare cu netul asta..
Luati cele doua situatii, sa zicem ca discutam de euro (pentru acuratetea calculelor):
1) platitor de TVA
Luati marfa din Italy cu 100 fara TVA, 121 cu TVA, dar TVA-ul il recuperati,
In Romania, puneti 20% adaos + TVA-ul 24%, iese 148,80 eur (pret vanzare mai mare)

2) neplatitor de TVA
Luati marfa din Italy cu 100 fara TVA, 121 cu TVA, dar TVA-ul nu il recuperati,
In Romania, puneti 20% adaos (nu si TVA), iese 145,20 eur (pret vanzare mai mic)

Diferenta rezulta din faptul ca TVAul in Italia este mai mic decat in Romania, daca ar fi fost mai mare in Italia, DA, ar fi fost o smecherie, dar asa ... pretul final este mai mare si bataia de cap la fel. In plus adaosul dvs. este mai mare daca nu sunteti platitor de TVA (adica 24,20 ca neplatitor de TVA, in loc de 20 ca platitor de TVA). Asa trebuie sa ganditi.