Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Proces verbal de insolvabilitate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Proces verbal de insolvabilitate

Finantele prin un proces verbal a declarat insolvabila o firma srl cu datorii la fisc, ce urmeaza dupa?
PROCEDURA privind declararea stării de insolvabilitate a debitorilor persoane fizice sau juridice, conform prevederilor art. 172 din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

[ link extern ]
Buna seara .
Daca nu isi recupereaza fiscul sumele de la firma dvs., atunci acestia pot solicita atragerea raspunderii personale a administratorilor firmei, pentru recuperarea sumelor , daca sunt motive intemeiate, si atunci se complica lucrurile.
Prevederile legale pentru acest lucru, sunt art.27 si 28 , respectiv art.176 din Codul de proced.fiscala.
Daca vor declara insolventa (daca creanta este de minim 40.000 lei), atunci dosarul firmei se va duce la Tribunalul Comercial, unde se va deschide un dosar de insolventa,si se va numi un lichidator judiciar in acel dosar.
Cu stima,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Se poate afla daca sa deschis dosar de insolventa,unde la Registrul Comertului,sau la Tribunal?
la instanta se poate afla, daca aveti deschis un dosar. in niciun caz la ORC.
Se poate vedea on line daca este un proces pe rol ?