avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cîte copii autentificate am nevoie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cîte copii autentificate am nevoie?

Am o mica neclaritate si cer un pic de ajutor, va rog:

In momentul prezentarii la instanta judecatoreasca cite copii autentificate am nevoie de:
- statut?
- act constitutiv?
- contract comodat?

Mai sunt si altele pe care nu le-am mentionat?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: mikyangel , utilizator 21:29, 10 Iunie 2009
Cererea de înscriere în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială urmează să-şi aibă sediul ONG - ul va fi însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociaţiei;
c) actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial;
d) dovada disponibilităţii denumirii eliberată de Ministerul Justiţiei sau, după caz, refuzul motivat al eliberării acesteia.
In practica, se depun cate 5 exemplare din actul constitutiv si statut
Dar este obligatoriu sa se depuna cate 5 exemplare sau nu?
:offtopic:
Nu cred ca este cazul sa dam raspunsuri fara vreun continut ... cred ca am spus ca in practica se procedeaza asa.

Obligatoriu sunt 3 exemplare.
La Judecatoria Sectorului 1 se cer 3 exemplare originale (atestate in cazul asociatiei sau autentificate in cazul fundatiei) si un exemplar copie, iar la Judecatoria Sector 4 se cer 4 exemplare originale si o copie......


Av. Ana Florea
Cum adica atestate de un avocat in cazul Asociatiei si autentificate in cazul Fundatiei? Pentru Asociatii nu putem alege una din cele 2 variante? Eu asa am inteles:(

Alte discuții în legătură

Acte necesare infiintare ong raduburcea raduburcea Buna ziua! Am o nelamurire vis-a-vis de infiintarea unui ONG. Am obtinut dovada de disponibilitate a denumirii de la Ministerul Justitiei, dispun de sediu, ... (vezi toată discuția)
Infiintare organizatie neguvernamentala ContSters286431 ContSters286431 Ce acte trebuie pentru a crea o organizatie nonguvernamentala? (vezi toată discuția)
Infiintare fundatie/asociatie caritabila costyilie costyilie Buna ziua, va rog sa-mi comunicati tipul documentelor necesare pentru infiintarea unei funatii/asociatii caritabile,si cadrul legal de desfasurare. mentionez ... (vezi toată discuția)