avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avocat care nu te reprezinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avocat care nu te reprezinta

Am nevoie urgent de ajutor.
Avocatul care il am intr-un proces, relativ banal, nu isi da interesul deloc pentru cauza mea. Am pierdut procesul, am facut recurs la care nu s-a prezentat, fiindca a uitat. Cum pot renunta la el, avand in vedere ca peste 20 de zile am o noua infatisare? Pot sa imi iau alt avocat? Imi trebuie acordul lui?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Cu multumiri,
Cel mai recent răspuns: Ariadna Gorea , Avocat 18:57, 5 Iunie 2009
reziliaza contractul de asistenta juridica !
anuntati instanta ca ati schimbat avocatul si luati-va altul
daca averti cu actualul, un contract cu onorariu de succes, reziliati-l anuntand in scris avocatul respectiv si cautati sa-i notificati rezilierea si printr-un executor judecatoresc....ca sa nu va treziti executata de avocatul respectiv.
Da, se poate rezilia contractul de asistenta juridica.
Puteti angaja si un alt avocat dar sa il anuntati.
Vedeti ce spune.Poate ca si el ar fi de acord cu incetarea efectelor contractului.
Va multumesc
Da, mai bine vvorbiti cu el si faceti o incetare de comun acord a contractului...

Alte discuții în legătură

Anulare contract de asistenta juridica denidia denidia Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti intr-o chestiune: sunt parte vatamata intr-un proces penal pt vatamare corporala din culpa.procesul de abia a inceput,iar ... (vezi toată discuția)
Schimbare avocat gabiro gabiro Exista posibilitatea legala de a schimba avocatul inainte de a incepe procesul ? (vezi toată discuția)
Ce se mai poate recupera? nicole852107 nicole852107 buna seara ,am luat legatura cu o avocata sa-mi rezolv o problema cu casa,si i-am dat o parte din bani,iar azi am luat legatura cu o parte implicata in cazul ... (vezi toată discuția)