Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii conventie civila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

conventie civila

pentru angajatii cu conventie civila a unei asociatii de locatari din venitul brut ce retineri obligatorii se fac ?(impozit 10%,cas 5.5 %)
trebuie sa fac statele de salarii . cum este cu cas-ul daca admistratorul este pensionar, femeia de serv are contract de munca in alta parte; se mai calculeaza
De ce femeia de serviciu nu are CIM cu fractiune de norma ? poate are nevoie de stagiu de cotizare !
Administrator de bloc sau de soc. ? pensionar limita de varsta cu stagiu complet de cotizare sau pensie invaliditate, anticipat sau anticipat partial ?
Pentru conventiile incheiate in baza Codului Civil, retinerile sunt: 10% impozit retinere la sursa si aveti grija sa depuneti declaratia 205 la Administratia Fiscala (beneficiarul plateste diferenta pana la 16%), CASS 5.5%. Alte retineri nu mai sunt.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Conventia nu este salariu...atunci este impropriu sa denumim stat de salariu acel document care reprezinta o plata pt un serviciu, adica o prestatie.
Si asociatiile de proprietari trebuie sa se supuna legii: conventii se pot incheia numai pentru lucrari intamplatoare, iar a face administrare presupune o perioada indelungata, la fel curatenia blocului. Contractele individuale- chiar daca sunt cu timp partial reprezinta singura forma legala. Nu este mai putin adevarat ca ITM inchide ochii si penalizeaza numai firmele , iar cand este vorba de asociatii -tot persoane juridice, uita de lege.
peraspera a scris:

Conventia nu este salariu...atunci este impropriu sa denumim stat de salariu acel document care reprezinta o plata pt un serviciu, adica o prestatie.
Si asociatiile de proprietari trebuie sa se supuna legii: conventii se pot incheia numai pentru lucrari intamplatoare, iar a face administrare presupune o perioada indelungata, la fel curatenia blocului. Contractele individuale- chiar daca sunt cu timp partial reprezinta singura forma legala. Nu este mai putin adevarat ca ITM inchide ochii si penalizeaza numai firmele , iar cand este vorba de asociatii -tot persoane juridice, uita de lege.

Frumos, foarte frumos ! Eu am raspuns elegant, sunt in asentimentul dv.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Si incheierea de conventii civile de prestari servicii este legala ... Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.230/2007, Comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.
freeelis a scris:

Si incheierea de conventii civile de prestari servicii este legala ... Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.230/2007, Comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.

Art. 15. - Adunarea generala a asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a) alege si revoca din functie presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorul sau membrii comisiei de cenzori a asociatiei de proprietari;
b) adopta, modifica sau revoca hotarari;
c) adopta si modifica bugetul de venituri si cheltuieli;
d) mandateaza comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, pentru angajarea si eliberarea din functie a persoanei care ocupa functia de administrator al imobilului sau a altor angajati ori prestatori, in scopul administrarii si bunei functionari a cladirii;
e) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin statut, prin acordul de asociere sau prin votul proprietarilor asociati.

:sorry:
Va rog frumos la ce articol ? eu nu am gasit ? Codul Muncii si Codul Civil, nu este valabil si pentru Asociatia de Proprietari ?
Eu consider ca nu trebuie sa-i incurajam !

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic