Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul concediu sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul concediu sarcina si lauzie

Buna ziua,cu un salar de 950ron in ultimele 6 luni,care este suma care trebuie sa mi-o plateasca angajatorul pt concediu de sarcina si lauzia si ce taxe se retin din ea(de ex pensia?)???
Indemnizatia pentru concediu de maternitate se calculeaza astfel:

- Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
- Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
- De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

- Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).
- CAS se calculeaza astfel:
- Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
- Pentru anul 2015 acest castig prognozat este de 2.415 lei
- Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

Adica:
2415 x 35% = 845 lei
804 x 10,5% = 89 lei

- Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 89 lei.
- Acesti 89 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 84 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
Se imparte 89 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate

Indemnizatia pentru concediul de maternitate NU se impoziteaza, conform art. 42 din Codul Fiscal.
Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

Buna ziua,
O intrebare: luna decembrie cate zile lucratoare are?
(1 si 26 intra la socoteala sau nu?)
1. Luna decembrie 2014 are 20 de zile lucratoate.

2. Zile nelucratoare sunt: 4 sambete, 4 duminici, 1, 25 si 26 decembrie.
Buna ziua, as avea o intrebare legata tot de calculul concediului de maternitate: este adevarat ca in cazul unui salariu mare (peste 5000 ron brut lunar ) conteaza daca iti iei mai multe zile din concediul de maternitate dupa nasterea copilului in sensul in care pentru aceasta varianta vor fi mai multi banuti?

Din cate citesc, acest concediu de maternitate este platit in functie de veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate si nici decum nu depinde de data nasterii copilului. Este aceasta o "gaselnitza" HR pentru a determina mamicile sa stea mai mult la locul de munca? Sau este intradevar un avantaj real financiar daca se iau mai multe zile in postnatal?

Mentionez ca firma este de servicii IT daca asta conteaza in vreun fel.

Va multumesc!
1. - Ce vi s-a spus de catre cei de la HR este eronat.
- Ori o fac din nestiinta ori cu gandul de a va pacali.

2. Indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate este aceeasi pe toata perioada celor 126 de zile.
- Difera doar cuantumul lunar al indemnizatiei care este in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

3. Cititi mai sus unde am redat modul de calcul al indemnizatiei pentru concediul de maternitate.