avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Temperatura la munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Temperatura la munca

Buna,

Lucrez intr-un spatiu deschis cu vreo 40-50 persoane + fiecare cu pc-ul lor (deci in domeniul IT).

As dorii sa stiu daca exista vreo reglementare in Romania privind protectia muncii referitoare la temperatura aerului pentru asigurarea comfortului.
Desi exista AC, iarna temperatura in spatiu e pe la 25-26 grade celsius ceea ce mie si altor colegi (nu toti) ni se pare incomfortabil.

Care ar fi o procedura de urmat pentru a atrage atentia angajatorului ca temperatura e chiar nepotrivita ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: blitzkr1eg , utilizator 19:07, 14 Ianuarie 2015
Temperatura mi se pare buna , o temperatura in parametri normali iar daca angajatorul vrea sa faca un pic de economie o poate face.
Da, exista o prevedere legala-HOTĂRÂREA nr. 1.091 din 16 august 2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru locul de munca

Anexa 1 pct 7. Temperatura în încăperi
7.1. În timpul programului de lucru, temperatura din încăperile ce cuprind posturi de lucru trebuie sa fie adecvată organismului uman, ţinându-se seama de metodele de lucru utilizate şi de cerinţele fizice impuse lucrătorilor.

Dar nu am inteles de unde vine inconfortul: vi se pare prea mare sau prea mica temperatura ?
Angajatorul lucreaza iarna in aceeasi temperatura de 25-26 grade? Daca da, inseamna ca vrea sa iroseasca bani sau sa stea la maneca scurta. Dar vara?
Ferestre nu aveti, totusi?
25-26 mi se pare incomfortabil de mare.

Exista pentru organism si un soc termic iarna sa vii de la -5 - -10 grade dimineata si sa intrii in +25.

Avem ferestre dar e mai ineficient si e mai deranjant pentru colegii care stau mai aproape de geam.

Din ce am citit 21.5-22 grade e un compromis de mijloc. Am facut si un vot noi intre colegi pentru ce inseamna o temperatura adecvata dar nu se tine cont de media votului - care e mai aproape de 22
Da, 22 de grade e temperatura optima de lucru si fara curenti de aer mari.
In pauza se pot deschide ferestrele pentru aerisire si racire, daca e cazul.
Ultima modificare: Luni, 12 Ianuarie 2015
ionion2000, utilizator

Alte discuții în legătură

O femeie însărcinată poate lucra la temperaturi de 12-14 grade? Ela_1 Ela_1 Sunt însărcinată și lucrez la casieria unui market(stau in aceeași poziție, fără a mă mișca). Iarna trecuta am trecut-o cu temperaturi de la 9 grade ... (vezi toată discuția)
Am probleme mari de sănătate iar curenții de aer rece mă afectează, dar colegii nu mă înțeleg și am intrat în conflict din cauza aerului condiționat. ce mă sfătuiți? misa2002_2006 misa2002_2006 Buna ziua, Cum sa procedez cu colegii care vor tot timpul aerul condiționat dat pe mai rece, (gen 23-22-19 grade) dacă curenții prea reci îmi afectează ... (vezi toată discuția)
Stabilire conditii loc de munca ariana03 ariana03 Buna ziua, In cazul in care unui angajat i s-a recomandat evitarea frigului si a umezelii, as dori sa stiu daca exista o lege unde sa fie indicat modul de ... (vezi toată discuția)