Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Temperatura la munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Temperatura la munca

Buna,

Lucrez intr-un spatiu deschis cu vreo 40-50 persoane + fiecare cu pc-ul lor (deci in domeniul IT).

As dorii sa stiu daca exista vreo reglementare in Romania privind protectia muncii referitoare la temperatura aerului pentru asigurarea comfortului.
Desi exista AC, iarna temperatura in spatiu e pe la 25-26 grade celsius ceea ce mie si altor colegi (nu toti) ni se pare incomfortabil.

Care ar fi o procedura de urmat pentru a atrage atentia angajatorului ca temperatura e chiar nepotrivita ?

Multumesc.
Temperatura mi se pare buna , o temperatura in parametri normali iar daca angajatorul vrea sa faca un pic de economie o poate face.
Da, exista o prevedere legala-HOTĂRÂREA nr. 1.091 din 16 august 2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru locul de munca

Anexa 1 pct 7. Temperatura în încăperi
7.1. În timpul programului de lucru, temperatura din încăperile ce cuprind posturi de lucru trebuie sa fie adecvată organismului uman, ţinându-se seama de metodele de lucru utilizate şi de cerinţele fizice impuse lucrătorilor.

Dar nu am inteles de unde vine inconfortul: vi se pare prea mare sau prea mica temperatura ?
Angajatorul lucreaza iarna in aceeasi temperatura de 25-26 grade? Daca da, inseamna ca vrea sa iroseasca bani sau sa stea la maneca scurta. Dar vara?
Ferestre nu aveti, totusi?
25-26 mi se pare incomfortabil de mare.

Exista pentru organism si un soc termic iarna sa vii de la -5 - -10 grade dimineata si sa intrii in +25.

Avem ferestre dar e mai ineficient si e mai deranjant pentru colegii care stau mai aproape de geam.

Din ce am citit 21.5-22 grade e un compromis de mijloc. Am facut si un vot noi intre colegi pentru ce inseamna o temperatura adecvata dar nu se tine cont de media votului - care e mai aproape de 22
Da, 22 de grade e temperatura optima de lucru si fara curenti de aer mari.
In pauza se pot deschide ferestrele pentru aerisire si racire, daca e cazul.
ionion2000, utilizator