Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cine poate fi chemat la interogatoriu in cadrul unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cine poate fi chemat la interogatoriu in cadrul unui proces civil?

in cadrul pr civil cine poate fi chemat la interogatoriu ?in afara de pirit ?
Buna ziua,

Oricine are legatura cu cauza. Oricine poate ajuta instanta sa isi contureze o opinie in cauza.
de ex un preot ? si in ce calitate il chemi ? de ?
sexu, utilizator
Oricare dintre parti poate fi chemata la interogatoriu.
De exemplu reclamantul poate solicita interogatoriul paratului/paratilor, iar paratul la randul sau poate solicita interogatoriul reclamantului/reclamantilor.
Art. 351
Încuviinţarea interogatoriului
Instanţa poate încuviinţa, la cerere sau din oficiu, chemarea la interogatoriu a oricăreia dintre părţi, cu privire la fapte personale, care sunt de natură să ducă la soluţionarea procesului.
Interogatoriul poate fi luat doar părților.
poi asa stiam si eu ca doar partilor ,si atunci daca vrei sa mai chemi pe cineva pt a afla adevarul in ce calitate il poti chema ?