avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatia de veteran de razboi prin raportare la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatia de veteran de razboi prin raportare la legea 303/2007

Buna seara, deschid un subiect pe forum daca imi poate spune cineva,cat reprezinta solda de grad a unui sublocotenent MAPN,si daca aceasta solda se raporteaza la nivelul salariului minim pe economie.
In cauza, fiind vorba de veterani de razboi carora , se stabileste o renta de 50% din solda de grad a unui sublt. MAPN,conform legii 303/2007, care majoreaza renta mentionata la art.14 din legea 44/1994, de la 25% la 50%,din solda unui sublt. MAPN.
in vederea unui raspuns avizat, multumesc anticipat!

Ultima modificare: Marți, 27 Ianuarie 2015
ContSters139112, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie veteran de razboi etc. ietam ietam Scuze , ieri am vrut sa trimit acest mesaj , dar cred ca n-am reusit , de aceea reiau povestea. Am inteles ca un veteran de razboi decorat cu ,,Virtutea ... (vezi toată discuția)
Vaduva veteran de razboi ContSters201986 ContSters201986 Bunica mea este sotie de veteran de razboi.Exista o lege din 2004 conform caruia veteranii de razboi trebuie sa primeasca 30000 de lei lunar.Bunica mea a afat ... (vezi toată discuția)
Drepturile veteranilor de razboi si a urmasilor acestora tandarica tandarica Buna seara! Am nevoie de o informatie. Bunicul a fost veteran de razboi, a decedat in anul 1997. Nu a solicitat la primarie sa i se dea cei 500mp conform ... (vezi toată discuția)