Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri accident auto si apoi datornic la stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri accident auto si apoi datornic la stat

Buna seara,
Am primit o despagubire de la asiguratorul masinii mele care, in urma invaliditatii mele, era calculata dobanda pe venitul meu nerealizat din cauza invaliditatii produse de accident. Nu am fost instiintat de nici un fel ca era vb de o dobanda impozabila. Dupa cira 10 luni, in urma declaratiei mele de venituri m-a gasit fiscul pe mine dator la impozitul pe care asiguratorul a omis sa-l opreasca si sa-l verse la stat, asa cum spun regulile.
Acel impozit pe care asiguratorul, din neglizenta sa recunoscuta de el, nu l-a oprit este de circa 20.000 Euro.
Mi s-a pus poprire pe pensia mea de boala.
Eu consider ca nu eu sunt datornic statului pentru acest impozit, ci asiguratorul.
Este un caz in care se poate aplica \"condictio indebiti\"?

Va multumesc anticipat ptr timpul dvs in problema mea. Ion
mtigbg, utilizator