avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri accident auto si apoi datornic la stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri accident auto si apoi datornic la stat

Buna seara,
Am primit o despagubire de la asiguratorul masinii mele care, in urma invaliditatii mele, era calculata dobanda pe venitul meu nerealizat din cauza invaliditatii produse de accident. Nu am fost instiintat de nici un fel ca era vb de o dobanda impozabila. Dupa cira 10 luni, in urma declaratiei mele de venituri m-a gasit fiscul pe mine dator la impozitul pe care asiguratorul a omis sa-l opreasca si sa-l verse la stat, asa cum spun regulile.
Acel impozit pe care asiguratorul, din neglizenta sa recunoscuta de el, nu l-a oprit este de circa 20.000 Euro.
Mi s-a pus poprire pe pensia mea de boala.
Eu consider ca nu eu sunt datornic statului pentru acest impozit, ci asiguratorul.
Este un caz in care se poate aplica \"condictio indebiti\"?

Va multumesc anticipat ptr timpul dvs in problema mea. Ion
Ultima modificare: Vineri, 6 Februarie 2015
mtigbg, utilizator

Alte discuții în legătură

Poprire pensie florinio90 florinio90 Salutare! Bunica mea are 3 credite la TBI. Iar in vara cand a facut un accident vascular din urma caruia a ramas imobilizata am aflat de credite. Iar cand ... (vezi toată discuția)
Dosar daună Dragos1900 Dragos1900 Bună ziua. În urmă cu aproximativ o lună am fost implicat într-un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, am oprit într-o coloană de mașini ... (vezi toată discuția)
Executare silita mostenitori Alexyia Alexyia Buna ziua. Problema cu care ma confrunt este urmatoarea: In anul 2007 tatal meu a facut un credit de nevoi personale la Banca Romaneasca in valoare de 4500 Ron ... (vezi toată discuția)