Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cai de atac...ce urmeaza?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cai de atac...ce urmeaza?

Buna ziua,
Am facut o plingere penala impotriva unei persoane la parchet,iar acesta a dat ca solutie neinceperea urmariri penale,
m-am adresat prim procurorului ,apoi primei instante care a mentinut rezolutia parchetului. Am facut recurs dar si acesta
a fost respins ca tardiv introdus (cu toate ca am explicat ca nu m-ia fost intentionat inregistrat in termenul legal de 10 zile)
iar hotarirea este definitiva. Va rog sa-mi spuneti daca mai exista cale de atac.

motive la contestatia in anulare ar putea fi ca recursul practic nu a fost judecat iar motivul recursului a fost omis si pronuntare sa dat ca a fost introdus dupa termen. Acesta se depune la tribunalul care a pronuntat recursul?
nelu_nedi, utilizator
buna ziua ,
contestatia in anulare si revizuirea daca sunteti in termen si aveti si motive pentru aceste doua cai ......
Contestatie in anulare, dar numai sub indrumarea unui avocat.
motive la contestatia in anulare ar putea fi ca recursul practic nu a fost judecat iar motivul recursului a fost omis si pronuntare sa dat ca a fost introdus dupa termen. Acesta se depune la tribunalul care a pronuntat recursul?

Da, se depune lainstanta a carei hotarari se ataca.
Fiind cai de atac de retractare, competente in acest sens , ma refer aici atat la contestatie in anulare cat si la revizuire , sunt instantele de judecata care au pronuntat respectiva hotarare judecatoreasca.