Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen depunere dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen depunere dosar pensie

Buna ziua
Sunt barbat,nascut la data de 1 ianuarie 1958,vechime 31 ani,8 luni si 21 de zile in grupa a 2-a,plus 5 ani in Spania.
Va rog sa-mi spuneti cand am dreptul de a iesi la pensie?
Deasemeni,va rog sa-mi dati unele informatii si cu data depunerii dosarului de pensie.Informatiile pe care le detin sunt contradictorii:dosarul de pensie se depune cu o luna inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare sau intr-o zi anume?
Daca intarzii depunerea dosarului 3 luni de zile,pot recupera suma aferenta celor trei luni de pensie?
Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspunsul prompt.Va doresc o zi buna.
Nu puteti avea peste 31 de ani in grupa II-a.
Grupa a II-a a fost pana la 31/03/20011.
2001-1958=43 si 2 luni-31 si 8 luni=11 ani si 6 luni la angajare
Puteti avea peste 31 de ani in conditii deosebite
Grupa II-a pana la 31/03/2001 apoi in conditii deosebite incepand cu 01/04/2001.
Buna ziua
Revin cu informatii mai detailate:m-am angajat la data de 5.05.1975 la varsta de 17ani,primul loc de munca pana pe data de 13.06.1979 dupa care a urmat stagiul militar de la 13.06.1979 pana la data 25.11.1980.Am revenit la locul de munca pe data de 10.12.1980 pana la data de 01.06.2007.In concluzie durata totala de asigurare este de:31 ani,8luni si 21 zile.Deci ,dupa cum am mai citit asi avea reducere 7 ani si 6 luni la acesti ani lucrati grupa a2-a 100%.Va rog sa-mi spuneti cand pot depune dosarul de pensie,deoarece am informatii contradictorii iar eu nu ma aflu in tara si in functie de raspunsul dumneavoastra,eu urmeaza sa ma deplasez in tara pentru depunerea dosarului.Va multumesc.
Imi cer scuze,dar nu stiu cum s-au modificat legile,care este diferenta intre grupa a 2-a si modificarile aparute in legile de dupa anii 2000.Eu stiam ca la 1 an de munca grupa a 2-a beneficiez de 3 luni reducere,in concluzie ar trebui sa ies la pensie la 57 ani si 6 luni,dupa calculele mele facute doar din ceea ce citesc pe net.Va multumes si-mi cer scuze pentru insistenta.