Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... exercitarea profesiei de asistent medical in italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

exercitarea profesiei de asistent medical in italia

Sunt interesata de a afla sau mai bine zis de a intelege pas cu pas procedura care trebuie urmata pentru a lucra ca asistent medical in Italia.Precizez ca am o experienta de 7 ani in domeniu lucrand intr-un spital in tara.Am inteles ca procedura este complicata si de lunga durata.... M- am informat, putin, dar sincer nu am inteles prea mult as avea nevoie de informatii explicite , pentru a intelege de unde trebuie sa incep si ceea ce trebuie facut.Multumesc!
In cazul actelor de studiu din domeniul medical (asistenti medicali, medici etc,) procedura este diferita. In aceste cazuri competenta revine Ministerului Sanatatii care a stabilit procedurile pentru recunoasterea actelor profesionale sanitare obtinute in strainatate de catre cetatenii extracomunitari care au deja rezidenta legala in Italia sau care intentioneaza sa se transfere in Italia pentru a-si exercita profesia.

Absolventii de studii universitare si care doresc sa lucreze in Italia in sistemul medical trebuie sa stie ca pentru a-si putea exercita profesia in aceasta tara, trebuie sa obtina de la Ministerul Sanatatii italian echivalarea acesteia. In acest sens, trebuie depus la aceasta autoritate un dosar care sa contina cererea tip D
(www.ministerosalute.it/professioni/Documenti/Modello%20D%20Laurea.pdf) completata, prin care se solicita echivalarea dar si urmatoarele documente:
[ link extern ]
▪ fotocopia unui document de identitate valabil care sa contina semnatura interesatului;
▪ in cazul in care documentatia nu este prezentata direct de catre interesat, acesta poate imputernici o persoana fizica sau o societate care sa prezinte cererea si documentele anexe, care sa urmareasca intreaga procedura de echivalare a diplomei; in acest caz imputernicitul trebuie sa prezinte procura inmanata de interesat, autentificata de autoritatea consulara italiana din Romania, de biroul starii civile italian sau de un notar;
▪ fotocopia legalizata a diplomei de studiu pentru activitatea solicitata;
▪ fotocopia legalizata a diplomei de abilitare, specifica pentru activitate, daca legislatia tarii care a eliberat diploma prevede acest lucru;
▪ fotocopia legalizata a inscrierii in registrul profesional al tarii in care a fost obtinuta diploma, daca acest lucru este prevazut in legislatia tarii respective;
▪ fotocopia legalizata a programei scolare, fiind indicat clar numarul de ore efectuate si materiile parcurse;
▪ declaratia de valoare eliberata de autoritatea diplomatica italiana
▪ certificat care sa ateste inexistenta unor limitari de tip penal sau profesional pentru exercitarea activitatii profesionale, eliberat de autoritatile din Romania;
▪ certificat care sa ateste activitatea desfasurata in tara de origine sau de provenienta, ulterioara obtinerii diplomei pentru care se solicita echivalarea (inclusiv perioadele de stagii);
▪ fotocopia tuturor documentelor enumerate, in caz contrar, dosarul va fi considerat incomplet;
▪ lista tuturor documentelor prezentate, semnata de solicitant.

NOTA:Toate documentele redactate in limba romana trebuie sa fie insotite de traducerea in limba italiana efectuata de un traducator autorizat de Ministerul de Justitie si legalizata de un Notar Public si supralegalizata de Curtea de Apel / Tribunal cu Apostila conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961.
Documentatia prezentata nu va putea fi restituita.

Ministerul Sanatatii va transmite informatiile legate de procedura de echivalare la adresa indicata de interesat in cerere. Este, asadar, datoria titularului sa comunice cu rapiditate orice schimbare de domiciliu.

Intregul dosar trebuie sa fie prezentat la Ministerul Sanatatii italian (Ministero della Salute, Direzione Generale delle Risorse Umane e delle Professioni Sanitarie, Piazzale dell Industria 20, 00144 Roma), in fiecare zi de miercuri de la ora 9.00 la 12.00, sau in prima zi de luni din luna.

N.B.: Anumite regiuni (Calabria, Lazio, Umbria, Campania, Liguria, Veneto, Emilia Romagna, Lombardia, Valle d'Aosta) si Regiunile Autonome Trento si Bolzano trateaza in mod independent documentatia de recunoastere a actelor de studiu pentru profesia de asistent medical si cea tehnician sanitar de radiologie medicala. De aceea, persoanele care intentioneaza sa lucreze in aceste regiuni trebuie sa trimita cererile utilizand Modelul H:
[ link extern ]
si documentele descrise in Anexa H:
[ link extern ]

Sursa: [ link extern ]

sau

Ce trebuie sa stiti pentru a lucra ca asistent medical in Italia
[ link extern ]
Bune ziua , nu inteleg eu trebuie sa depun toate aceste acte la ministerul sanatati din Italia? Eu din ceea ce m- am informat trebuie sa depun aceste acte la d.s.p din judetul unde am domiciliul.... dupa care nu stiu cum este procedura, aceasta informatie mi- a dat-o o doamna cand am contactat telefonic ministerul sanatati din tara
Autoritate Competentă pentru profesiile medicale reglementate în România (medic, medic dentist, farmacist, asistent medical generalist şi moaşă), Ministerul Sănătăţii este înregistrat în Sistemul IMI pentru domeniul legislativ Calificări Profesionale.

Ministerul Sănătăţii eliberează certificatul de conformitate şi adeverinţa de experienţă profesională.
[ link extern ]
Scuzati- mi ignoranza dar nu mai inteleg nimic . De unde trebuie sa incep? Trebuie sa depun acte la ministerul sanatatii din tara sau ministerul sanatatii din italia? Eu am obtinut diploma in tara si am lucrat timp de 7 ani intr-un spital public
Incepeti cu Ministerul Sanatatii din tara.