Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Consolidare casa veche
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Consolidare casa veche

Buna ziua, am si eu o dilema : Detin o casa veche pe care vreau sa o consolidez (stalpi la colturi + centura beton+reparatie lemnarie acoperis si schimbare invelitoare). Mentionez ca nu se schimba materialele din care sant realizate invelitoarea si nici forma. Dilema mea este daca am nevoie de proiect sau este suficient o autorizatie de la primarie. Initial am vrut doar renovarea acoperisului, dar ulterior am considerat ca ar necesita si o consolidare. Rog daca poate cineva sa ma lamureasca. Multumesc anticipat !
Avand in vedere ca urmeaza sa operati interventii la structura de rezistenta=(stalpi la colturi + centura beton,este necesar sa realizati proiect tehnic
Este suficientă autorizația fără proiect având în vedere art,2 alin.4 lit. a, din LEGEA 50/1991
Multumesc pentru raspuns. Am sa merg la primarie obtinerea autorizatiei.
Vă este necesar înainte certificat de urbanism și apoi Autorizație de construire
Am fost la primarie, au zis ca am nevoie certificat urbanism si de proiect tehnic de la proiectant cu toate avizele necesare. (curent ,gaze, apa-canal, etc), si apoi autorizatia de construire. Aprox 6-9 luni cel mai devreme.