Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical + absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical + absente nemotivate

Daca unei angajate i s-a terminat concediul medical, si a avut 3 absente nemotivate la locul de munca, dar angajata este insarcinata, se va inceta CIM, sau cum se procedeaza?
Nu poate fi concediata daca a adus la cunostinta angajatorului , in scris, ca este insarcinata, dar in schimb, i se pot aplica celelalte sdanctiuni disciplinare prevazute de Codul Muncii.
Mentionez ca angajata are loc de munca, doar ca nu s-a prezentat, si in Codul Muncii este specificat ca este interzis sa dai o persoana afara in cazul in care este insarcinata. Cum se procedeaza in acest caz?

Angajata refuza sa se mai prezinte la locul de munca, poate fi suspendat contractul, sau pot fi aplicate sanctiuni disciplinare care sa cuprinda 100% din salariu?
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest caz, demarati procedura cercetarii disciplinare.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Avand in vedere art.60 alin.1 C.mun. , lit.e nu este aplicabila in situatia unei persoane insarcinate.
Angajata a adus un document care atesta ca ar putea fi sarcina cu risc, si am ne-a fost comunicat de ITM ca trebuie redus numarul de ore de lucru de la 8 la 6, si fara sa depuna efort, dar salariul nu poate fi scazut. Angajata a primit loc de munca in care nu depune efort, cu un program de 6 ore/zi, dar nu s-a prezentat la locul de munca.

In cazul abaterii disciplinare de mai sus si a situatiei date, se pot aplica sanctiuni?

Si daca raspunsul este DA, daca angajata nu s-a prezentat la locul de munca 5 zile la rand, se pot intocmi 5 referate(in cazul in care in CIM este specificat ca la 3 sanctiuni disciplinare de desface contractul de munca), fiecare sa constituie reducerea salariului de baza cu 10%, adica un total de 50% din salariul de baza?
adriancozma25, utilizator
1. Pentru absente nemotivate se pot aplica sanctiunile disciplinare mentionate mai sus.

2. Conform art.249 alin.2 C.mun., pentru aceeaşi abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancţiune.