avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10

Buna ziua. Vreau sa vand un apartament pe legea 112 si am luat acele adeverinte de la primarie. Intr-una din ele scrie ca exista o notificare din 2001 pentru restituire in natura a terenului si imobilului pe care il detin. in cealalta adeverinta se face precizarea ca in 1999 (deci cu 2 ani mai devreme de notificarea lor) a exista un proces la judecatorie in care i s-a respins dreptul la restituire celui care ulterior a depus aceasta notificare la primarie dupa cei 2 ani. Persoana care vrea sa cumpere imobilul meu, are aport financiar propriu intr-o proportie de 25%, restul fiind imprumut bancare. Problema este ca cei de la banca nu vor sa ia in considerare ca persoana care a depus notificarea cu 2 ani inainte a fost respins in instanta pe motive ca nu are temei legal. Ce ar trebuii sa fac eu in acest caz? Sa merg la primarie sa imi dea altceva? si daca da, stiti cam cat dureaza? Sau exista alte mijloace prin care sa ii destept un pic pe cei de la banca? multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Legea 10 atacata de vechea lege 112 se poate? la curtea de apel pynu pynu Buna ziua ! In 1999 pe legea 112 am deschis actiune pt revendicarea imobil restituire in integru la curtea de apel . Mi s-a respins actiunea cu irevocabil In ... (vezi toată discuția)
In evidente figureaza doar cererea de restituire fara solutionare din anul 2001 pe legea 10/2001 dumioc2012 dumioc2012 vreau sa vand un apartament intr-o casa nationalizata.este achizitionat integral prin legea 112/aceasta lege este abrogata de Legea nr./2010- Voiculescu.am ... (vezi toată discuția)
Noua modificare a l.10/2001 de catre camera deputatilor din 24.06.2008 marian_police marian_police Parintii mei au cumparat in baza L..112/1995 un imobil situat intr-o casa nationalizata din Sinaia, in anul 1997 si au achitat o suma de bani frumusica la acea ... (vezi toată discuția)