Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa dobandesc incapacitate de munca mai mult de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa dobandesc incapacitate de munca mai mult de 50%??

Nu ma intereseaza sa primesc indemnizatie de handicapat.
Dar cum aplic pentru a dobandi recunoastere a invaliditatii medii dpdv psihic.
Am fost traumatizat de fostii angajatori si trebuie sa primesc masuri eficiente de ajutor, altfel nu ma voi mai putea incadra niciodata in piata muncii!
aidu, utilizator
Luati legatura cu medicul de familie care va poate indruma cum sa procedati.
Desigur, asa ar parea cel mai simplu.
Dar nu prea imi place medicul de familie. Plus ca are extrem de multi pacienti, si trebuie sa stau ore in sir la coada.
Oricum, medicul de familie ma trimite la medicina muncii?
Nu pot sa ma duc direct la medicina muncii... sau unde trebuie??
1. Indiferent de punctele de vedere expuse de noi aici tot va trebui sa mergeti la medic indiferent daca va place sau nu.

2. Pe forum noi nu dam verdicte, sugeram variante din care dvs. alegeti.

3. Gradul de handicap va este stabilit de o comisie medicala de pe langa DGASPC.
tudorvaleriu a scris:

3. Gradul de handicap va este stabilit de o comisie medicala de pe langa DGASPC.

Doar ca nu vreau sa merg la medicul de familie, nu la medic in general!
Pot sa ma adresez direct DGASPC??
1. Mergeti direct la DGASPC.

2. Dar si acolo tot o comisie medicala stabileste gradul de handicap, adica tot la medic ajungeti.