Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Om impuscat de politist in civil pentru ca nu a oprit ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Om impuscat de politist in civil pentru ca nu a oprit la somatie. In ce circumstante se foloseste arma de foc

Un prieten fugea pe o straduta de un taximetrist pentru ca nu a vrut sa ii plateasca suma pe care o cerusera, nu folosise masina de taxat si a refuzat sa ii dea bon fiscal a platit numai cat considera ca face cursa asa ca taximetristul a inceput sa il urmareasca cu masina prin cartier pe prietenul meu. Pe o strada mai laturalnica un baiat tanar in trening a inceput sa tipe dupa prietenul meu: POLITIA STAI! vazindu-l in trening cu masina civila nu l-a crezut, considerand ca este ori prieten cu taxmietristul, ori face o gluma proasta fiindca l-a vazut fugind, politistul in civil a tras un foc de avertisment in aer, prietenul meu nici nu l-a receptat cand a fost impuscat in picior de un al doilea foc cu glont calibrul 7 mm, glontul i-a trecut prin os prin piciorul stang si s-a oprit in piciorul drept, a fost impuscat din lateral. El era imbracat in pantaloni si camasa si avea o geanta in mana. sa fie considerata geanta de mana obiect periculos pentru viata celor din jur
DomnulClaudiu, utilizator
Buna ziua,
Daca a fost somat, s-a tras un foc de avertizment in aer, atunci ce trebuia sa faca politistul?
A procedat corect.
El nici nu a perceput primul foc de avertisment, a fost foarte rapid! in plus nu e pus sub acuzare . "se folosete arma de foc pentru imobilizarea sau retinerea persoanelor cu privire la care sunt probe ori indicii temeinice ca au savarsit o infractiune si care riposteaza ori incearca sa riposteze cu arma ori cu alte obiecte care pot pune in pericol viata ori integritatea corporala a persoanei"
"pentru imobilizarea infractorilor care, dupa savarsirea unor infractiuni, incearca fuga;"

Pana acum nu e exista nici probe temenice si obiecte care pot pune in pericol viata ori integritatea corporala a persoane si nici savarsirea unor infractiuni
Eu cred ca ati deschis o discutie ipotetica.
Niciun politist nu deschide focul daca o persoana alearga.
Este ilegal a se proceda asa.
E cat se poate de real,si s-ar putea sa auziti la televizor in curand de asta! astept doar varianta oficiala a politiei momentan
Stiu ca este ilegal ceea ce s-a intamplat de aceea am pus cazul aici, ca sa aflu mai multe pareri,
Banuiesc ca politisti erau intr-o misiune sub acoperire(diicot) si l-au confundat cu un suspect!