Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Studierea unui dosar penal aflat la organul de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Studierea unui dosar penal aflat la organul de cercetare penala

Cum se solicita de catre partea vatamata, procurorului, studierea personala (nu prin avocat) a unui dosar aflat in faza de cercetare penala? In scris, printr-o cerere inregistrata la Parchet ? Raspunsul va fii tot in scris, unde se specifica si data de acordare a dosarului? Se poate face o cerere pt copierea tuturor actelor din dosar?- MENTIONEZ CA ESTE UN DOSAR CU NUP INITIAL, APOI REINTORS SPRE CERCETARE PRIN SOLUTIE DEFINITIVA.Multumesc.
Sa onteleg ca dosarul la momentul de fata se afla in faza de cercetare penala?!
dosarul s-a finalizat si s-a dat si o soluti care a ramas definitiva.
cererea in vederea studierii dosarului, precum si in vederea xeroxarii acestuia , daca ati fost parte in dosar o puteti face personal si mergeti cu ea la arhiva.
trebuie sa aveti si buletinul de identitate la dvs .
Imi pare rau, cred ca v-am indus in eroare. S-a dat NUP initial, iar apoi dosarul a fost intors de catre instanta la parchet pentru continuarea cercetarilor.Deci, este inca in faza de cercetare penala .
teoretic nu puteti sa vedeti nimic.
Intrucat urmarirea penala are caracter nepublic , spre deosebire de etapa judecatii a procesului penal , care a una publica (cu exceptiile prevazuta de Codul de Procedura Penala ), aveti posibilitatea de a afla stadiul actelor de cercetare prin intermediul avocatului dumneavoastra.