Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Va rog respectuos sa ma ajutati, daca se poate, cu urmatoarea problema:
Timp de doi ani am fost angajata la o unitate, unde mi-am incetat activitatea pe data de 8.12.2014, urmand sa ma angajez la o alta firma incepand cu data de
27.03.215 cu un salariu minim pe economie. In perioada 08.12.2014-27.03.2105 nu am avut nicio activitate si nici nu ma incadrez in vreo situatie speciala.
Incepand cu data de 05.06.2015 am intrat in concediu medical pentru ca am sarcina cu risc.
Exista vreo posibilitate din punct de vedere legal sa obtin indemnizatia pentru crestere copil?Specific ca am si sarcina gemelara.
Va multumesc anticipat.
Care este data prezumata a nasterii ?
03.12.2015, insa fiind sarcina gemelara este posibil sa nasc inainte de termen, prin luna noiembrie
In acest caz, perioada eligibila pentru indemnizatia CCC va fi ianuarie - decembrie 2015 sau decembrie 2014 - noiembrie 2015.

Din ce ati postat dvs, va ramane neacoperita perioada ianuarie - februarie 2015, situatie in care nu veti putea beneficia de indemnizatia prntru CCC.

Poate tatal copiilor indeplineste conditiile pentru a beneficia de asa ceva sau poate solicita direct acordarea stimulentului de insertie , situatie in care va primi pe langa salariu si alocatia de stat pentru copii , suma de 500 lei.
Sotul nu se incadreaza din pacate. Nu se poate face nimic din punct de vedere legal pentru a beneficia de indemnizatie, nu doar de cei 400 lei(200+200)?
Cei 500 lei sunt platiti de catre stat sau angajator?
Multumesc de raspuns
Stimulentul de insertie este platit de stat.

Posibilitate ar fi , si anume : o angajare retroactiva, insa cel care va angajeaza este pasibil de aplicarea unei sanctiuni contraventionale din partea instituțiilor abilitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic