avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Incadrare jurist neinscris in Corpul consilierilor ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Incadrare jurist neinscris in Corpul consilierilor juridici

pot ocupa postul de jurist la o unitate sau e neaparat nevoie de a ma inscrie intai in Colegiul consilierilor juridici/ Multumesc
Cel mai recent răspuns: Claudiu2014 , utilizator 19:35, 12 Februarie 2019
Nu exista obligativitatea de a va inscrie in CCJ pentru a fi consilier juridic la o societate.
Art. 3
Profesia de consilier juridic se exercita personal de catre consilierul juridic inscris pe Tabloul profesional al consilierilor juridici definitivi sau stagiari, denumit in continuare Tablou, tinut de catre Colegiile Consilierilor Juridici din Romania.
Art. 22
(1) Calitatea de consilier juridic - cu drept de exercitare a profesiei se dovedeste cu "Legitimatia de consilier juridic" si insigna profesiei, eliberate de fiecare colegiu consilierului juridic inscris in Tabloul Colegiului.
Statut al profesiei de consilier juridic publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 684 din 29 iulie 2004.
Legea nr.514/2003 nu prevede nicio obligativitate de a se inscrie in CCJ, iar statutul acela nu are forta obligatorie pentru toti consilierii juridici.
Statutul "acela" este publicat in Monitorul Oficial partea I ca si Statutul profesiei de avocat. Deci este opozabil tuturor.
Nu are cum sa fie opozabil tuturor, atat timp cat nu exista obligativitatea inscrierii in CCJ.

Vedeti si aceste discutii/articole
[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...

Alte discuții în legătură

Ccj pro sau contra? Spatiu destinat opiniilor Dumneavoastra.
Ne inscriem? Nu ne inscriem?
Avantaje? Dezavantaje ? (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii pentru profesia de consilier juridic Carmen(kammy) Carmen(kammy) am vazut anumite rspunsuri in forumul dumneavoastradar va rog sa mi spuneti daca un jurist, adica persoan care are o diplom de studii rspectiv licenta in ... (vezi toată discuția)
Pot fi consilier juridic fără să fiu înscrisă în colegiul consilierilor juridici? andradagaburoi andradagaburoi Am si eu o nelamurire. Pot sa activez ca si consilier juridic fara sa fiu inscrisa in Colegiul Consilierilor Juridici? Am terminat facultatea de drept anul ... (vezi toată discuția)