Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stenograma convorbire telefonica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stenograma convorbire telefonica

Sunt abonat la compania de telefonie mobila RDS si doresc sa solicit stenograma unei convorbiri telefonice pe care am purtat-o cu cineva in luna ianuarie 2009.
Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti daca solicitarea este legala, pentru ca din cate am observat eu nu prea face obiectul reglementarilor cuprinse in legea 298/2008 intrucat eu nu sunt procuror sau judecator si nu solicit decat convorbirile purtate de catre mine.
Cei de la RDS sunt obligati sa dea curs solicitarii mele ?
Vreau sa depun stenograma la dosarul de succesiune pe care il am la judecatorie, ca proba.

Multumesc.
Nu cred ca cei de la RDS se ocupa cu stenogramarea convorbirilor telefonice.
Si nu stiu in ce masura aceasta va ajuta in instanta, ca si proba.
Pai toate companiile de telefonie sunt obligate sa stocheze convorbirile.
Eu doresc sa obtin continutul unei inregistrari mai vechi.
Daca un procuror sau un judecator solicita acest lucru cei de la RDS nu le dau convorbirea pe motiv ca nu se ocupa cu asa ceva?
Eu doresc acelasi lucru in legatura cu o convorbire de a mea.

Poate cineva sa-mi raspunda la intrebare ?
Ma intereseaza daca solicitarea este legala, pentru ca vreau sa depun la dosar o proba obtinuta legal.
De ajutat ma ajuta enorm.
Multumesc.
eder, utilizator
Dumneavoastra aveti dreptul sa solicitati, dar nu cred ca veti primi un raspuns favorabil. Chiar credeti ca ei stocheaza toate convorbirile timp de 6 luni?
Sincer nu stiu sa va raspund exact, dar banuiesc ca le stocheaza macar cativa ani.
Nu stiu, asta incerc si eu sa aflu.
Multumesc oricum pentru sprijin.
eder a scris:

Pai toate companiile de telefonie sunt obligate sa stocheze convorbirile.
Eu doresc sa obtin continutul unei inregistrari mai vechi.
Daca un procuror sau un judecator solicita acest lucru cei de la RDS nu le dau convorbirea pe motiv ca nu se ocupa cu asa ceva?
Eu doresc acelasi lucru in legatura cu o convorbire de a mea.

Poate cineva sa-mi raspunda la intrebare ?
Ma intereseaza daca solicitarea este legala, pentru ca vreau sa depun la dosar o proba obtinuta legal.
De ajutat ma ajuta enorm.
Multumesc.

Total gresit!

Se stocheaza legaturile telefonice avute (data, ora, convorbire intre nr... si nr....), nicidecum continutul convorbirilor...
Altminteri... intrarea in vigoare a legii a fost amanata.
ContSters56778, utilizator