avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA vs.SRL dpdv fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA vs.SRL dpdv fiscal

Buna ziua.

In intentia de a-mi autoriza activitatea de "consultanta si management in afaceri-CAEN 7022" doresc un sfat autorizat, dezinteresat cu privire la forma de exercitare a activitatii pfa sau SRL avand in vedere:
- obligatiile fiscale la bugetul de stat (in activitate si in suspendare temporara de activitate)
- consecinte suspendare de activitate, dpdv fiscal(ce se achita si ce nu in perioada de suspendare-lipsa clienti,comenzi,etc);
- nr.posibil de angajati la PFA;
- personal,ca PFA pot incheia si contract de munca cu PFA cu achitarea obligatiilor la buget:CAS,CASS?
- ce forma de declarare a venitului este mai avantajoasa la PFA?
Multumesc tuturor pentru timpul alocat raspunsului.Weekend placut!
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 August 2015
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

srl versus pfa din punct de vedere fiscal MARIANA APOSTOL MARIANA APOSTOL Buna ziua, am o problema pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv. am tot studiat si studiat diferentele dintre a fi srl, pfa sau intreprindere ... (vezi toată discuția)
Activitati de consultanta in management si afaceri (cod caen 7022) Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! Va rog sa-nmi dati si mie un sfat: Pentru a desfasura activitati de consultanta in management si afaceri ce sa-mi infiintez (forma juridica), ... (vezi toată discuția)
Activitati firma consultanta cod 7022?? va rog, un raspuns:( light_207 light_207 Buna ziua, Imi cer scuze ca postez din nou aceasta nelamurire, dar nu am fost lamurit de nimeni. 1. O firma de consultanta - cod caen 7022 - are voie sa ... (vezi toată discuția)