Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA vs.SRL dpdv fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA vs.SRL dpdv fiscal

Buna ziua.

In intentia de a-mi autoriza activitatea de "consultanta si management in afaceri-CAEN 7022" doresc un sfat autorizat, dezinteresat cu privire la forma de exercitare a activitatii pfa sau SRL avand in vedere:
- obligatiile fiscale la bugetul de stat (in activitate si in suspendare temporara de activitate)
- consecinte suspendare de activitate, dpdv fiscal(ce se achita si ce nu in perioada de suspendare-lipsa clienti,comenzi,etc);
- nr.posibil de angajati la PFA;
- personal,ca PFA pot incheia si contract de munca cu PFA cu achitarea obligatiilor la buget:CAS,CASS?
- ce forma de declarare a venitului este mai avantajoasa la PFA?
Multumesc tuturor pentru timpul alocat raspunsului.Weekend placut!
george-neagu, moderator