Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Desfiintare Asociatie Sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Desfiintare Asociatie Sportiva

Buna ziua!Sunt presedintele unei asociatii sportive si doresc sa o desfiintez si sa o radiez de la ANAF..Am fost la judecatorie si nu mi-au dat niciun fel de consultanta..nici nu stiu ce am de facut,ce dosar trebuie sa fac,unde sa-l depun..Daca imi dau demisia din functia de presedinte si vicepresedintele demisioneaza si el...asociatia v-a ramane fara conducatori...ce riscuri sunt in acest caz?o asociatie fara conducatori..mai vin ceva impozite pe parcurs?ceva bilanturi de facut de pe la ANAF?mai avem legatura cu asa ceva ,odata ce mi-am dat demisia din functia de presedinte?cum o sa ramana asociatia asta?in aer?fara niciun membru?Practic pe mine ca presedinte ma intereseaza ca dupa ce-mi dau demisia sa nu mai am niciun fel de responsabilitate...sa-mi iau mainile de pe asociatie..daca nu merge asa..atunci vreau sa o radiez sa o desfiintez definitiv ..ma puteti ajuta ?ce ar trebui sa contina dosarul?
OG 26/2000
art. 55
(1) Asociaţia se dizolvă de drept prin:

a) împlinirea duratei pentru care a fost constituită;
b) realizarea sau, după caz, imposibilitatea realizării scopului pentru care a fost constituită, dacă în termen de 3 luni de la constatarea unui astfel de fapt nu se produce schimbarea acestui scop;
c) imposibilitatea constituirii adunării generale sau a consiliului director în conformitate cu statutul asociaţiei, dacă această situaţie durează mai mult de un an de la data la care, potrivit statutului, adunarea generală sau, după caz, consiliul director trebuia să se constituie;
d) reducerea numărului de asociaţi sub limita fixată de lege, dacă acesta nu a fost complinit timp de 3 luni.
(2) Constatarea dizolvării se realizează prin hotărârea judecătoriei în a carei circumscripţie se afla sediul asociaţiei, la cererea oricărei persoane interesate.

art.56
(1) Asociaţia se dizolvă, prin hotărâre judecătorească, la cererea oricărei persoane interesate:

a) când scopul sau activitatea asociaţiei a devenit ilicită sau contrară ordinii publice;
b) când realizarea scopului este urmărită prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
c) când asociaţia urmăreşte un alt scop decât cel pentru care s-a constituit;
d) când asociaţia a devenit insolvabilă;
e) în cazul prevăzut la art. 14.
(2) Instanţa competentă să hotărască dizolvarea este judecătoria în circumscripţia căreia asociaţia îşi are sediul.

art. 57
Asociaţia se poate dizolvă şi prin hotărârea adunării generale. În termen de 15 zile de la data şedinţei de dizolvare, hotărârea adunării generale se depune la judecătoria în a cărei circumscripţie îşi are sediul, pentru a fi înscrisă în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor.
Va rog sa precizati mai intai daca aceasta structura e infiintata pe baza og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile infiintata la judecatorie sau e o asociere fara personalitate juridica si ati depus actele de infiintare doar la finante?
Nu judecatoria va ofera consultanta ci un avocat la care apelati platind un onorariu pentru consultatia acordata Succes.
In cazul in care este o asociere fara personalitate juridica si s-a depus actele de infiintare doar la Adm.Fin., documentele pentru radiere sunt :
- Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoane juridice, asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică- formular 010, - 2 exemplare;
- documente care atestă modificările intervenite.
- certificat de atestare fiscală
- alte documente solicitate de organul fiscal competent pentru determinarea corectă a situaţiei fiscale a contribuabilului
Dle George Neagu,asociatia e infiintata pe baza og 26 din 2000 la judecatorie.