Forum Discuţii juridice Executare silită Pret minim vanzare apartament executat silit
Discuție deschisă în Executare silită

Pret minim vanzare apartament executat silit

Buna ziua,

Am cautat discutii vechi pe forum, am citit si legea, dar inca mi-e neclara o situatie cu care am de-a face. Apartamentul unor rude e la vanzare prin licitatie (a 3-a sau a 4-a), dar pana acum nu s-a prezentat nimeni. Noi am fi interesati sa-l cumparam pentru a-i ajuta pe ei.

Pretul de incepere/pornire a actualei licitatii este de 50% din pretul primei licitatii, care ar fi un pret bun fata de media pietei si ni l-am putea permite. Am discutat cu executorul care sustine ca banca nu va vinde sub 75% din pretul primei licitatii (pret destul de mare care ne-ar iesi din buget).

In lege am gasit urmatorul lucru:
"Creditorii urmaritori sau intervenienti nu pot sa adjudece bunurile oferite spre vanzare la o valoare mai mica de 75% din pretul de pornire a primei licitatii."

iar in alt loc:
"(9) Daca nu se ofera nici pretul minim prevazut la alin. (8), licitatia se va amana la un alt termen, pentru care se vor indeplini din nou formalitatile de publicitate prevazute de art. 762. La acest termen, care nu poate fi mai lung de 20 de zile de la data primei licitatii, licitatia va incepe de la 50% din pretul initial prevazut in publicatii sau anunturi. Daca nu se va obtine nici acest pret, bunurile vor fi vandute, la acelasi termen, la cel mai mare pret oferit, chiar si atunci cand la licitatie s-a prezentat un singur ofertant.
(10) In toate cazurile, la pret egal, va fi preferat cel care are un drept de preemptiune asupra bunului urmarit. "

Din ce inteleg eu as putea cumpara apartamentul la 50% din valoarea primei licitatii, dar de ce executorul sustine contrariul?

Multumesc!

Art. 45 alin. 1 vechiul cod de procedura civila.
"Creditorii urmaritori sau intervenienti nu pot sa adjudece bunurile oferite spre vanzare la o valoare mai mica de 75% din pretul de pornire a primei licitatii."

Art 845 noul cod de procedura civila
"(9) Daca nu se ofera nici pretul minim prevazut la alin. (8), licitatia se va amana la un alt termen, pentru care se vor indeplini din nou formalitatile de publicitate prevazute de art. 762. La acest termen, care nu poate fi mai lung de 20 de zile de la data primei licitatii, licitatia va incepe de la 50% din pretul initial prevazut in publicatii sau anunturi. Daca nu se va obtine nici acest pret, bunurile vor fi vandute, la acelasi termen, la cel mai mare pret oferit, chiar si atunci cand la licitatie s-a prezentat un singur ofertant.
(10) In toate cazurile, la pret egal, va fi preferat cel care are un drept de preemptiune asupra bunului urmarit. "

Daca dosarul a fost deschis sub incidenta vechiului cod se vor respecta aplicarile acestuia daca este dechis sub incidenta noului cod de procedura se va aplica noua lege
Puteți cumpăra chiar la 30 % , cu condiția să nu fiți singurul licitator.
Imi cer scuze, nu am dat destule informatii initial.

Dosarul este deschis in iarna lui 2014, deci ar trebui sa fie pe legea noua. Ambele paragrafe le-am gasit in Codul de procedura civila republicat (aprilie 2015), descarcat de aici: www.avocatnet.ro/content/art... .

In plus executorul sustine varianta cu 75%. Posibil sa aiba motive sa ma descurajeze si sa amane vanzarea?

Multumesc
Ceea ce vrea banca nu are legătură cu prevederile legale. Legal se poate vinde la 30 % dacă există 2 licitatori, după cel de-al doilea termen de licitație.
Probabil că executorul vă cere ofertă înainte de licitație și nu ține licitațiile dacă în ofertă nu e prețul cerut de bancă.
OK, dar din moment ce apartamentul este scos la licitatie, data acesteia si pretul de pornire sunt stabilite, este ceva ce ma poate impiedica sa particip si sa cumpar la pretul de 50%? Bineinteles daca ma inscriu dinainte si platesc cautiunea de 10%.