Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescrierea unei datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescrierea unei datorii

Buna seara,
In data 08.09.2010 a fost facut un imprumut la un IFN care era scadent in data 01.07.2011. Pana la data scadenta a imprumutului au fost platite niste rate,dar nu intreaga suma. In 2012, in urma amenintarilor recuperatorilor,s-au mai facut doua plati,una in aprilie si alta in iulie. Cam de vreo luna,creditul a ajuns la o firma de recuperare. Datoria nu este prescrisa,care este data la care se considera prescrisa? Unde se poate cere prescrierea?
Multumesc!
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ultimei rate achitate adica din iulie 2012. Asadar termenul se prescriere s-a implinit in iulie 2015.
Constatarea Împlinirii prescripției o veți cere prin contestație la executare, dacă vor trece la executare silită. Ma îndoiesc că o vor face. Se vor limita la hărțuire telefonică și prin notificări.
Ilie1111 a scris:

Constatarea Împlinirii prescripției o veți cere prin contestație la executare,

Da,dar acele 15 zile sunt de cand sunt eu instiintata,sau de cand executorul obtine executarea silita la judecatorie?
Multumesc pentru raspunsuri!