avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet international netransmis de catre Posta Romana - ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet international netransmis de catre Posta Romana - probabil fals in acte publice si furt

Buna ziua,

Cumpar produse de pe ebay de cativa ani. IN general nu au fost probleme. De vreo 2 luni insa nu am mai primit absolut niciun colet. Toate au fost pierdute.

La ultimul am avut tracking number - numar de urmarire internationala. Am urmarit coletul pe site-ul postei, si am aflat cu stupoare ca in acte era trecut ca si predat la destinatar inca de acum 2 zile.
Nu am primit absolut nimic.

Din ce inteleg eu, ca si ne-jurist, este vorba de un caz de fals in acte publice - cineva a trecut in mod voit fals coletul ca si livrat si furt - in ultima instanta cineva din serviciul Postei a luat acest colet acasa.

Am reclamat la Posta si la ANPC. Insa lucrurile se misca prea greu si nu se va lua nicio masura.

Ma pot duce la circa de politie de care apartin spre a face o plangere penala pentru furt?

Am sanse de solutionare pozitiva - mai exact, eu cum pot dovedi ca pachetul a fost intr-adevar nelivrat?

Oare factorul postal nu poate spune ca l-a lasat in cutia de scrisori si de acolo a fost sustras de catre vecini?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Plangere oficiul postal 12 ploiesti Vladimirrr Vladimirrr Buna ziua.Saptamana trecuta pe data de 17/08 am vrut sa trimit un plic continand o scrisoare si un desen propriu catre o adresa din Franta.Am ales varianta ... (vezi toată discuția)
Responsabilitatile postasului trascka trascka Buna seara, tocmai am aflat ca ieri am primit o carte pe care o comandasem dupa ebay, dar postasul mi-a lasat cartea in scara blocului, langa cutiile ... (vezi toată discuția)
Poșta Bogdyy80 Bogdyy80 Bună ziua! Am o problema și aștept câteva sfaturi de la dumneavoastră. Am comandat câteva produse din China,și am urmărit coletul pe site-ul poștei ... (vezi toată discuția)