Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitate act doveditor apartenenta cult religios ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitate act doveditor apartenenta cult religios pentru acordarea zilelor libere

Buna ziua,

Nu mi se acorda zilele libere deoarece nu pot demonstra ca sunt evreu.
Pe langa acest aspect pot primi doar 2 zile din cele 6.

Este normal?
Puteti solicita cultului religios de care apartineti eliberarea unui astfel de document.

Daca nici dupa aducerea acestuia vi se refuza dreptul de a beneficia de zile libere, sesizati Inspectia Muncii /ITM-ul.
cum pot cere eu un asemenea act in conditiile in care sunt nascut si botezat in alta tara?
In Romania este acest cult recunoscut prin lege, mergeti la mai marii acestui cult si explicati-le situatia.

In acelasi timp , depuneti si sesizarea l ITM/Inspectia muncii.
Problema este ca sunt evreu nascut in Israel din parinti care si-au schimbat numele pentru siguranta lor in anii 1920. Pe langa acest fapt comunitatea nu doreste sa elibereze o asemenea adeverinta, binenteles, pentru siguranta noastra.
Nu inteleg de ce comunitatea nu elibereaza un astfel de document , dar in conditiile mentionate de dvs va fi foarte greu de obtinut zile libere de la angajator.

In reg.intern exista vreo prevedere in care se specifica ca trebuie sa dovediti asa ceva?