Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Avize necesare functionarii unui mic atelier de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Avize necesare functionarii unui mic atelier de tamplarie

Suntem un ONG care a infiintat recent,cu ajutorul unor fonduri europene,un mic atelier de tamplarie destinat sustinerii si promovarii mestesugurilor.Acesta produce mici obiecte artizanale si piese de mobilier de interior si exterior.
De ce avize avem nevoie pentru a desfasura activitatea,de la ce institutii?
Va multumesc.
Va trebuie autorizatie de mediu, de la pompieri si in final de la primarie.
Atat?Sanepid,ISU?
Pai pompierii sunt acum la ISU. Mergeti si la sanepid. Dar aveti in vedere ca pe unde mergeti nu o sa se puna priblema de autorizari dupa codul caen ci dupa tipul de activitate.
Fiind o asociatie,nu avem un cod CAEN declarat la ONRC.Ar fi un impediment acest fapt sau ar trebui sa ne declaram si un vector al activitatii noastre comerciale?
dragavei, utilizator
De aceea v-am spus ca nu aveti treaba cu codurile caen. Va va trebui o hotarare a adunarii generale prin care veti desfasura activitatile urmatoare (luati ca denumire cele de la codurile caen) la adresa respectiva, care sa fie ca si punct de lucru.
george-neagu, moderator