Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de mediu pt. masina inmatriculata prima oara in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de mediu pt. masina inmatriculata prima oara in 01.2008

Ma gandesc sa imi vand masina, cumparata in 2012. Masina a fost luata de noua in 01.2008 de fostul proprietar. Cand eu am luat-o nu a trebuit platit timbru de mediu, nici nu mi-a trebuit adeverinta in legatura cu acesta, dar am observat ca din 2013 e nevoie de o adeverinta de la ANAF pt. transcriere
.
De asemenea, am citit ca "Maşinile înmatriculate în perioada 1 ianuarie 2007–1 iulie 2008 nu vor trebui să achite timbrul de mediu întrucât ele au fost supuse unei sarcini fiscale similare, respectiv la prima înmatriculare a acestora a fost achitată taxa speciala pentru autoturisme şi autovehicule în conformitate cu Codul fiscal."

Intrebarile mele sunt:
- fostul proprietar ar fi putut sa recupereze aceasta taxa?
- in cazul in care fostul proprietar nu a facut nimic, se considera platit timbrul de mediu, sau cumparatorul meu va fi nevoit sa il plateasca?
- cum pot afla in ce situatie sunt?

Multumesc!
musli, utilizator