Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Primire in spatiu, declaratie de consimtamant doar de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Primire in spatiu, declaratie de consimtamant doar de la un proprietar

Buna ziua,

In cazul in care exista 2 proprietari pe acelasi imobil, este necesar acordul ambilor pentru luarea in spatiu a unei persoane?

Va multumesc!
Da, cu siguranta!
Nu. Si e necesar acordul celui care are folosinta de drept. Daca amandoi au folosinta, e necesar un singur acord.
Daca este vorba de sot/sotie nu este necesar acordul celor 2 proprietari[Art.345(1-2)NCPC].
Trebuie acordul ambilor numai in cazul in care imobilul este notat in Cartea funciara ca locuinta a familiei (Art. 322 din NCC).
Insa chiar si asa, daca la Evidenta nu se cere extras de carte funciara ajunge sa fie prezent unul dintre proprietari.
Revin cu urmatoarele detalii:

- Coproprietarii sunt tata si fiica. Fiica locuieste in acest imobil, tatal nu. Iar tatal doreste sa stabileasca domiciliul unei cunostinte comune, aici.
- Prin imobil inteleg un apartament.

Care este articolul de lege din care reiese raspunsul?

Va multumesc pentru ajutor!