avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Primire in spatiu, declaratie de consimtamant doar de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Primire in spatiu, declaratie de consimtamant doar de la un proprietar

Buna ziua,

In cazul in care exista 2 proprietari pe acelasi imobil, este necesar acordul ambilor pentru luarea in spatiu a unei persoane?


Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 13:01, 18 Decembrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, cu siguranta!
Nu. Si e necesar acordul celui care are folosinta de drept. Daca amandoi au folosinta, e necesar un singur acord.
Daca este vorba de sot/sotie nu este necesar acordul celor 2 proprietari[Art.345(1-2)NCPC].
Trebuie acordul ambilor numai in cazul in care imobilul este notat in Cartea funciara ca locuinta a familiei (Art. 322 din NCC).
Insa chiar si asa, daca la Evidenta nu se cere extras de carte funciara ajunge sa fie prezent unul dintre proprietari.
Revin cu urmatoarele detalii:

- Coproprietarii sunt tata si fiica. Fiica locuieste in acest imobil, tatal nu. Iar tatal doreste sa stabileasca domiciliul unei cunostinte comune, aici.
- Prin imobil inteleg un apartament.

Care este articolul de lege din care reiese raspunsul?

Va multumesc pentru ajutor!

Alte discuții în legătură

Buna seara, pentru a lua o persoana in spatiu, este necesar ca ... Jdjxjsiwijjj Jdjxjsiwijjj Buna seara, Pentru a lua o persoana in spatiu, este necesar ca ambii proprietari ai apartamentului sa fie de acord si sa se prezinte pentru semnatura la ... (vezi toată discuția)
Inchiriere coproprietate ContSters277797 ContSters277797 Am un proces de partaj in derulare. Imobilul care face obiectul partajului este locuit de fostul sot, eu locuind momentan in alt spatiu. Imobilul este bun ... (vezi toată discuția)
Declaratie de luare in spatiu Radomir Radomir Situatia este urmatoarea: Am pierdut cartea de identitate si, in consecinta, trebuie sa depun actele pentru emiterea uneia noi. Locuiesc cu parintii, care ... (vezi toată discuția)