Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Video rusinos al unei minore postat pe Facebook fara ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Video rusinos al unei minore postat pe Facebook fara acordul ei!

Salutari cu respect tuturor ,

Problema este in felul urmator , o buna prietena de a mea a patit un lucru foarte grav si rusinos zic eu , si cred ca se poate actiona legal pentru a pedepsii vinovatii !

Prietena mea este minora , are 17 ani !

Aceasta a fost filmata de catre colega ei de apartament ( unde locuia in chirie ) intr-o postura nu foarte frumoasa , si anume dupa ce a iesit din dush , cu doar un prosop pe ea , facand o glumita si dansand pe o melodie . Dupa o perioada ea s-a certat cu acea colega si s-a mutat , dar nu stiu motivul exact a ramas o continua cearta intre cele doua !
Azi , cea care a facut filmarea cu prietena mea a dat-o altor persoane , iar doua dintre aceste persoane s-au hotarat sa o posteze pe reteaua de socializare facebook , foarte bine cunoscuta !
Mentionez , acest lucru a fost facut fara acordul ei , si chiar a fost santajata de nenumarate ori de acea colega , ca va face filmarea publica ! Prietena mea normal a suferit un soc , iar acum ii este rusine si sa iasa din casa , dar sa mai mearga la scoala sa dea ochi cu toti colegii ... profesorii s.a.m.d !

Intrebarea este , se poate actiona in judecata acest caz pentru a face vinovatii pentru starea ei sa plateasca ? Singurele dovezi sunt niste "print screen" realizate la postarile celor 2 persoane unde se vede clar numele acestora !

Eu consider ca vinovatii trebuie sa plateasca pentru ceea ce au facut , si cred ca destul de grav , nu cunosc legea , dar asa mi se pare corect , nu poti sa iti bati joc public de o minora postand o inregistrare video care poate fi incadrata fiind chiar porno , atata timp cat sunt expuse parti intime ale corpului !

Un raspuns cat mai rapid va rog , iar daca este vreun avocat din Ramnicu Valcea care vrea si poate sa se ocupe de caz , va rog sa imi comunicati !

Cu mult respect !
Pornografia cu minori este pedepsita cu niste ani de inchisoare, atat ca nu orice scena nud este pornografie. Iar daca faptasul este minor intre 14 si 16 ani, se pedepseste fapta doar daca se dovedeste ca a fost savarsita cu discernamant.
Bun , inteleg cu nu orice scena este considerata pornografie , dar , persoanele care au postat filmarea pe reteaua de socializare fara acordul prietenei , nu sunt vinovati de nimic ?
Fata este distrusa , a suferit un soc ii este rusine sa mai mearga la scoala , din cauza lor , adica legea nu are ce sa le faca acestor indivizi/individe care i-au patat imaginea si i-au produs un soc dupa care va ramane marcata toata viata ?
Dovada ca fapta a fost savarsita cu discernamant nu poate fi decat declaratia prietenei mele , si cred ca este foarte grav si faptul caci , aceasta colega a ei , a santajat-o timp indelungat ca va face publica filmarea ! Adica ... nici nu se pune problema daca a fost cu discernamant sau nu !
Buna dimineata!

In primul rand, Facebook este declarat de instanta ca fiind spatiul public. Orice publicare ("postare") pe aceasta retea de socializare e echivalentul juridic al iesitului in strada si prezentatului pe o tableta a continutul respectivei "postari".

In cazul in care depuneti o reclamatie la politie si dosarul ajunge pe masa unui procuror, autoritatile romane detin mijloacele tehnice necesare verificarii si dovedirii "postarilor" persoanelor reclamate, indiferent ca au fost sterse.

Deasemenea, exista la dispozitia organelor abilitate tehnica ce permite probarea amenintarilor si a santajului, in cazul in care acestea s-au produs (si) prin telefon, sms sau mediul online.

Utilizarea tehnicilor pentru captarea, manipularea, înregistrarea, stocarea şi comunicarea datelor constituite din imagini privind persoanele fizice reprezintă operaţiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal, în conformitate cu Directiva 95/46/CE (paragraful 14) a Parlamentului European, act corelat cu dispoziţiile Convenţiei nr. 108/1981 a Consiliului Europei.

În acest scop, Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a emis Decizia nr. 52 din 31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicată în Monitorul Oficial nr. 389 din 11 iunie 2012. La articolul 6 al actului normativ menţionat scrie fix aşa:

Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.

Art. 226
Violarea vieţii private
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: [ link extern ]

Va sugerez sa depuneti cat mai repede o plangere la politie si, dupa ce va consultati cu un avocat, sa actionati in instanta pe fiecare din persoanele ce v-au adus lezare vietii personale si sa le cereti daune morale.

Cu drag,
Bogdan
grosubogdan, utilizator
Mii de multumiri pentru raspunsul foarte bine explicat ! Adevarat profesionalism !

Cu respect domnul Bogdan !