Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Infiltratii in peretii unui apartament nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Infiltratii in peretii unui apartament nou

Buna seara si Craciun fericit!
Vin catre dvs cu o problema aparuta imediat dupa cumpararea unui apartament situat la parter, direct de la dezvoltator, in anul 2013 dupa ploile din vara, au inceput sa apara infiltratii in balcon, apoi in dormitor. de atunci am facut mai multe adrese,
- catre dezvoltator, care la inceput a dat cu putina zmoala si a marit o rigola, crezand ca de acolo vine apa, apoi ne-a promis, fiind mult mucegai si peretii umflati, ca ne da alt aparatament, asa cum am solicitat, dar nici pana acum nu s-a intamplat nimic;
- Inspectoratul de stat in constructii ne-a raspuns ca daca acordul/receptia a fost semnata, primaria a dat ok-ul, totul este bine,
- societatea de asigurari a spus ca nu de despagubeste pt ca este viciu de constructie,
- am efectuat pe cheltuiala mea o expertiza si aceea spune ca panza freatica fiind foarte sus, si ne fiind hidroizolatia bine efectuata, apar infiltratiile
- avand in vedere ca am fost amagiti si dusi cu vorba de peste doi ani, ca ne va da alt apartament, ce mai este de facut? mai poate fi actionat in judecata? sau catre cine trebuie sa ne indreptam? catre primarie, dezvoltator, proiectant? sau catre toti?
Multumesc anticipat!
In functie de clauzeleare contactuale treceti la a actiona in instanta partile contractante. Primaria nu cred ca are vina in speta de fata.
In raspunsul de la ISC scrie asa:avand in vedere ca lucrarile la imobil au fost finalizate si receptionate, iar comisia de receptie a recomandat admiterea receptiei conf regulament 273/1994 a receptiei constr si lucrarilor ,, dupa acceptarea receptie de catre investitor cu sau fara obiectii, acesta nu mai poate emite alte solicitari de remedieri de lucrari".
Apoi tot in aceasta adresa fac referire la legea 10/1995, ca ,, proprietarii constructiilor/apartamentelor au obligatia de a efectua la timp reparatii lucrarile de intretinere si reparatiicare le revin cf normelor legale in cartea tehnica a constructiei si rezultate din activitatea de urmarire a conportarii in timp a constructiilor" .
ISC cand a venit si a cosnatat deficiente a vazut si cauza si dna inspector mi-a spus ca este viciu dar ca ei nu au nicio putere, dar care este rolul lor atunci? Si mi se mai recomanda sa fac o expertiza tehnica.
Am facut si aceasta expertiza in care se spune ca este viciu de constructie.

Avand in vedere schimbarile de cod civil, ii mai pot actiona in judecata? nu este prea tarziu? Din pacate apt nu mai poate fi locuit, este plin de mucegai si extrem de rece.

Multumesc pentru raspuns.
Initial notificati dezvoltatorul cuobligatia remedierii sau a acordarii altui imobil,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Rezolvarea o puteti obtine numai in instanta de judecata
in contractul de vanzare cumparare scrie ca termenele de garantie pt vicii ascunse si pentru structura imobilului sunt cf legilor romanesti in vigoare,

in plus mai scrie ca vanzatorul, adica dezvolattorul, declara ca de garantia imobilului, de defecte de constructie, vicii ale imobilului este raspunzator arhitectul, si/sau constructorul, si/sau furnizorul de materiale, si/sau fabricantul de materiale.

citind cu mare atentie acest contract, ma intreb daca nu trebuia sa mergem la semnarea contr de v/c cu o persoana care putea sa interpreteze aceasta enumerare de cuvinte si de raspunderi.
ISC, Primăria nu au absolut nici un amestec și nici o treabă cu această situație.
Singur, dezvoltatorul de la care ați cumpărat este răspunzător pt. viciile ascunse și el se poate îndrepta împotriva constructorului, arhitectului,
Daunele și obligația de reparare îi aparține celui care v-a vândut. prin urmare împotriva lui puteți face acțiune în pretenții